Většině lidí neznámé ovoce dokáže snížit hladinu cholesterolu a obsahuje extrémní množství pro tělo prospěšných látek

Fotografie: Freepik

Yuzu je hybridní citrusové ovoce známé také jako yuja. Původně pochází z Číny (před více než 1000 lety) a nyní roste v Japonsku, Koreji a dalších částech světa. Plody jsou malé cca 5,5 – 7,5 cm. Má relativně silnou žlutou slupku a je aromatičtější a mnohem kyselejší než jiné citrusové plody.

Obzvláště populární je ve východoasijské kuchyni. Šťáva, slupka i semena slouží jako lahůdkové příchutě pro octy, koření, omáčky a marmelády. Olej Yuzu se také běžně používá v kosmetice, parfémech a aromaterapii. Toto ovoce může také přinést několik zdravotních výhod, včetně snížení zánětu a podpory zdraví srdce.

Yuzu je nízkokalorické, ale vysoce výživné ovoce. Má vysoký obsah vitaminu C, A, vitaminy skupiny B, měď, ale i menší množství zinku, železa, hořčíku, vápníku a vitaminu E. Obsahuje silné rostlinné sloučeniny, jako jsou karotenoidy, flavonoidy a limonoidy.

Souhrn: Yuzu obsahuje silné antioxidanty, jako je vitamin C a limonen, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály a snižovat zánět ve vašem těle.

Fotografie: Freepik

Zdravotní výhody yuja

  • Zdravé srdce – ovoce obsahuje dva důležité flavonoidy, které mohou pomoci snížit srážlivost krve. To může zlepšit průtok krve a snížit riziko srdečních onemocnění

  • Prevence rakoviny – je bohaté na sloučeniny s potenciálními protirakovinovými účinky

  • Podporuje zdraví mozku – extrakt z ovoce může snížit mozkovou dysfunkci a zlepšit paměť, což potenciálně chrání před onemocněními, jako je Alzheimerova choroba

  • Má uklidňující účinky – vdechování aroma yuzu může snížit vaši srdeční frekvenci a pomoci zmírnit stres, úzkost a další napětí

  • Kůra z yuzu může regulovat hladinu cukru v krvi – může tedy poskytnout antidiabetické účinky

  • Může pomoci snížit hladinu cholesterolu – extrakt z kůry pomáhá snižovat špatný cholesterol

  • Další zdravotní výhody – chrání před infekcí, zlepšuje zdraví kostí, v kosmetice prospívá pokožce (protivrásková péče)


Řekněte ostatním, co si myslíte