Správné stravování je klíčem k přežití zimního období bez větších zdravotních komplikací

Fotografie: Pixabay

Víte o tom, že to, jak se během podzimu a zimy stravujete, ovlivňuje, jak moc budete kýchat, kašlat a smrkat? S chladným počasím přichází na scénu i potraviny, které známe pod pojmem zahřívací. V době, kdy máme k dispozici lednici a mrazničku, není žádný velký problém baštit i během zimy zmrzliny, protože doma hřeje parádně ústřední topení a vnitřní teploty připomínají letní, ale tělo zmást nejde.

Abychom se ubránili jednak nemocem i úbytku energie, je vhodné změnit krapet jídelníček. Chlazené saláty si nechte zase na léto, stejně tak studené limonády a zmrzliny. Co tedy v chladném počasí jíst?

Fotografie: Pixabay

Stravování v zimě

Zimní stravování je podobné tomu podzimnímu. Do takového jídelníčku patří polévky, hřejivé tekutiny (čaje, horká voda aneb čaj bez čaje), ale i svařené červené víno, máte-li na něj chuť, horká voda s kapkou citronové šťávy a lžičkou medu apod. Žízeň rozhodně nezahánějte studenou vodou, ale vlažnou – spíš teplejší.

Co omezit? Omezte jogurty, sýry a další mléčné výrobky. Slovo omezit určitě znáte, neznamená to, že je nemáte jíst vůbec. Ale takový jogurt je ochlazující potravina. A ne proto, že ho vytáhnete studený z lednice. Prostě se tak uvnitř našeho těla chová – ochlazuje ho.

Nicméně pokud si jogurt zamícháte do pohankové kaše (pohanka patří k zahřívacím potravinám), pak to zase tolik nevadí. Omezte také tropické ovoce – roste v tropech z nějakého důvodu – aby ochladilo organismus v době horka.

Fotografie: Pixabay

Hutná jídla proti chladu

Jaká hutná jídla jíst? Tak třeba hustou zeleninovou polévku, ve které skoro stojí lžíce. Přidat do ní můžete ovesné vločky, pohanku, kroupy, jáhly nebo luštěniny. Výtečné je tolik oblíbené knedlo, vepřo, zelo – zelí je nadité vitamíny a prospívá trávení. Do jídel přidávejte bylinky a koření s ohřívacím efektem: zázvor, skořice, masala chai, heřmánek, fenykl, lékořice, pepř, kardamon, hřebíček…Výtečné jsou však – jak už jsme zmínili i vývary a jiné polévky, které nemusí být zcela hutné. 

Co jíst v zimě?

  • Luštěniny

  • Obiloviny

  • Polévky

  • Vývary

  • Vařené, dušené, pečené maso

  • Ořechy

  • Semena

  • Sezónní zeleninu (kořenová zelenina)

  • Podzimní ovoce

Sezónní ovoce a zelenina spolu s dalšími podzimními/zimními jídly jsou prevencí chřipek a nachlazení.