Jedle kaštany by přes zimu neměly chybět na žádném jídelníčku. Mají pozitivní vliv na zdraví a imunitu

Fotografie: Pixabay

Občas se stává, že člověk nemá zkrátka svůj den a nálada je pod psa. Ať už je to sychravým počasím nebo tím, že jste špatně spali, existují potraviny a činnosti, které vám náladu pomohou zlepšit.

Pokud si zrovna nemůžete jít zacvičit, podívat se na pohodový film, začíst se do oblíbené knížky či si pustit příjemnou hudbu, zkuste to prostřednictvím potravin. Nejen čokoláda nebo banány umí zlepšit náladu. K takové potravině patří i jedlé kaštany, které vedle zlepšení nálady přinášejí i další řadu zdravotních benefitů.

Když si pochutnáte na jedlých kaštanech, zlepšíte si tak i náladu. Působí také proti psychickým poruchám a stavům úzkosti. Mimo to jsou bohaté zejména na vitaminy A, B a C. Díky nízkému obsahu cukru si na nich mohou pochutnat i diabetici. Navíc čistí játra a pomáhají předcházet ztrátě paměti. Jedlé kaštany jsou velmi přínosné, výživově hodnotné a zdravé.

Jedlé kaštany byly zdrojem potravy po tisíce let. Mohou se jíst syrové, pečené, mleté na mouku nebo smíchané s pečivem. Existují čtyři hlavní druhy jedlých kaštanů: kaštan čínský, kaštan japonský, kaštan evropský a kaštan americký. Stromy pocházejí z mnoha koutů po celém světě.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní výhody jedlých kaštanů

  • Posilují imunitu – jsou zdrojem vitaminu C i dalších důležitých vitaminu. Kaštany zůstávají dobrým zdrojem antioxidantů i po uvaření. Jsou bohaté na kyselinu gallovou a kyselinu ellagovou – dva antioxidanty, které se při vaření nikam nevypaří.

  • Podporují zdraví srdce – antioxidanty a minerály, jako je hořčík a draslík, pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních chorob. Kaštany jsou dobrým zdrojem vysoce výživných živin a mohou pomoci zlepšit zdraví vašeho srdce.

  • Zdravé trávení – mohou také pomoci zlepšit trávení. Jsou totiž dobrým zdrojem vlákniny, která podporuje růst zdravých bakterií ve vašem střevě. Kaštany jsou také bez lepku, což z nich dělá zdravou volbu pro lidi s celiakií.

  • Vyrovnání hladiny cukru v krvi – vláknina v kaštanech může také pomoci vyrovnat hladinu cukru v krvi. Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny zajišťuje, že vaše tělo pomalu vstřebává škroby. To pomáhá vyhnout se špičkám hladiny cukru v krvi, které mohou být pro lidi s cukrovkou nebezpečné. Navíc mají nízkou hodnotu glykemického indexu (54). Potraviny s nižším hodnocením glykemického indexu nezpůsobují zásadní změny hladiny cukru v krvi.