Obnovení vitality detoxikací organismu: Játrům pomůže náprava životosprávy a dostatek spánku

Fotografie: Depositphotos

Termín detoxikace můžete v poslední době slýchávat ze všech stran. Speciální diety a produkty slibují zázraky v odstranění toxinů z těla. Přitom jen stačí dodržovat pár zdravých návyků.

Detoxikace organismu je v poslední době velice populární pojem. Obvykle to znamená dodržovat konkrétní dietu nebo užívat speciální produkty, které tvrdí, že zbavují vaše tělo toxinů, a tím zlepšují zdraví a podporují hubnutí. Tělo se však umí přirozeně detoxikovat samo a ve skutečnosti nepotřebuje speciální diety nebo drahé doplňky k odstranění škodlivých látek z těla. K obnovení vitality stačí dodržovat pár jednoduchých zvyků, aby vaše játra pracovala tak, jak mají, říká doktorka Marie Lorraine Johnson.

Omezte příjem alkoholu

Vaše játra metabolizují více než 90 % alkoholu, který konzumujete. Jaterní enzymy metabolizují alkohol na acetaldehyd, známou chemickou látku způsobující rakovinu. Vaše játra rozpoznají acetaldehyd jako toxin a přemění ho na neškodnou látku zvanou acetát, kterou vyloučí z vašeho těla ven.

Nadměrné pití může vážně poškodit funkci jater tím, že způsobí nahromadění tuku, zánět a zjizvení. Když k tomu dojde, vaše játra nemohou adekvátně fungovat a plnit své nezbytné úkoly, včetně filtrování odpadu a jiných toxinů z vašeho těla. Omezení nebo úplné zdržení se alkoholu je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet detoxikační systém vašeho těla v dobrém stavu.

Soustřeďte se na spánek

Zajištění dostatečně kvalitního spánku každou noc je nutností pro podporu zdraví vašeho těla a přirozeného detoxikačního systému. Spánek umožňuje vašemu mozku reorganizovat se a dobíjet energii, stejně jako odstraňovat odpadní vedlejší produkty, které se hromadí během dne.

Pravidelný detox střev je klíčem ke správnému fungování metabolismu. Ingredience na nápoj očisty jsou v každé domácnosti

očista těla
Fotografie: Freepik

Jedním z těchto odpadních produktů je protein zvaný beta-amyloid, který přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby. Při nedostatku spánku vaše tělo nemá čas tyto funkce vykonávat, takže se mohou hromadit toxiny, jež ovlivní několik aspektů zdraví. Špatný odpočinek souvisí s krátkodobými i dlouhodobými zdravotními důsledky, jako je stres, úzkost, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, cukrovka 2. typu a obezita.

Pijte více čisté vody

Voda dokáže mnohem víc než jen uhasit žízeň. Reguluje tělesnou teplotu, promazává klouby, napomáhá trávení a vstřebávání živin a detoxikuje vaše tělo odstraňováním odpadních látek. Buňky vašeho těla se musí neustále opravovat, aby fungovaly optimálně a rozkládaly živiny, které vaše tělo používá jako energii. Tyto procesy však uvolňují odpad ve formě močoviny a oxidu uhličitého, jež mohou způsobit poškození, pokud se hromadí v krvi.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]