Bezlepková dieta – co jíst a co ne

Bezlepková dieta se od ostatních diet poněkud liší, a to především v tom, že se jedná o dietu zapříčiněnou zdravotním stavem konkrétního člověka. Ostatní diety jsou ryze redukční a mají za cíl zhubnutí. Bezlepková dieta je určena pro lidi trpící celiakií. Tato nemoc bohužel postihuje část populace a v případě pozření potravin obsahujících lepek u nich dochází k obrovským potížím, které v krajním případě mohou ohrožovat i jejich život. Jestliže pacienti navíc trpí takzvanou Duhringovou nemocí, pak u nich vzniká nebezpečná vyrážka. Celiakie dnes není léčitelná a dieta je tedy nevyhnutelnou záležitostí.

Co je základem bezlepkové diety

Potraviny, které jsou poživatelné v rámci bezlepkové diety, jsou v současnosti poměrně dostupné a v obchodních řetězcích mají vymezený prostor. Najít je není problém. Jedná se o potraviny, které prostě a jednoduše neobsahují žádný lepek. Celiakové ale mohou klidně jít i do některých restaurací, které nabízejí bezlepkové menu. Existují ale i takové restaurace, které jsou vyloženě zaměřeny na bezlepkovou stravu.

Doporučené potraviny

Celiakové mohou jíst a píst spousty potraviny, které jsou určeny i pro zdravé lidi. Klasikou je například mléko, a to v různých variacích. Klidně se může jednat i o plnotučné mléko, které není tepelně upravováno. Dále mohou v rámci bezlepkové diety lidé konzumovat tvrdé sýry. Není problém také jíst maso, a to jak vepřové, tak i kuřecí a ostatní typy masa. Doporučované jsou i vnitřnosti a luštěniny. Zeleninu je taktéž možné konzumovat v jakémkoli množství. K pití je v rámci této diety povolena káva, čaj, kakao a mnohé další nápoje.

Zakázané potraviny

Jde prakticky o všechny potraviny, které obsahují lepek. Buďme ale konkrétní. Lepek obsahují všechny výrobky z běžné mouky. Jedná se tedy nejen o pečivo, ale také o omáčky a műsli či různé jiné vícezrnné výrobky. Zapomeňte v rámci této diety i na některé druhy cukrovinek.

Fotografie publikována se svolením Vlado Photography/FreeDigitalPhotos.net