Řešení pro případ zácpy. Vyzkoušejte potraviny, které fungují lépe než projímadlo

Fotografie: Freepik

Téměř každého někdy potrápila zácpa. Tyto problémy se navíc s přibývajícím věkem stupňují. Zácpa má dvě formy, akutní a chronickou. Důvodů, proč tento problém vzniká, může být mnoho. Nedostatek vlákniny, tekutin, ale i málo pohybu či úmyslné potlačování spontánní stolice může mít velmi nepříjemné důsledky.

Lidé často pro řešení těchto potíží sahají po projímadlech. Ačkoliv přinášejí dočasnou úlevu, nepomohou vám dlouhodobě. Požívání projímadel navíc vyústí ve velmi nepříjemné pocity. Naštěstí ale existuje mnoho potravin, které podporují pravidelné a zdravé vyměšování. Zapomeňte na diskomfort a bolesti břicha. Které potraviny vám mohou pomoci?

  • švestky
  • celozrnné potraviny a těstoviny
  • maliny a ostružiny
  • hrušky a jablka

Pojďme si o nich něco bližšího říct. Začněme švestkami. Na zácpu jsou nejlepší ty sušené. Jak už jsme na začátku článku zmínili, nedostatek vlákniny může být spouštěčem zácpy. A švestky jí obsahují spoustu. Díky mastným kyselinám zvýší množství tekutin v konečníku a podpoří vyměšování. Toto ovoce má v sobě navíc fenolické sloučeniny a cukerný alkohol, který se jmenuje sorbitol. Tyto látky podporují správnou funkci trávicího traktu.

Vláknina vás zachrání

Celozrnné potraviny jsou rovněž nabité vlákninou. Nahraďte jimi klasické bílé pečivo. To je beztak jen zdrojem tzv. prázdných kalorií. Nejen, že jsou celozrnné výrobky lepší pro udržení zdravé váhy, ale pomohou vám také se zdravým vyměšováním. Abyste docílili ještě lepšího výsledku, sáhněte v obchodě po chlebu, který obsahuje oříšky a semínka. Žitný chléb je obzvláště zdravý. Pokud pravidelně posnídáte dva plátky, už nikdy nebudete muset použít projímadla.

Vyjděte si na sběr lesních plodů

Momentálně je v plném proudu sezóna malin. Ostružiny budou následovat záhy po nich. Oboje obsahují velké množství vody a vlákniny, tedy přesně to, co potřebujete v boji se zácpou. Díky vysokému obsahu vitamínu C a vápníku jde o velmi zdravé potraviny. A pokud se vydáte na sběr sami, jen přidáte další zbraň proti zácpě do svého inventáře. I nedostatek pohybu může být jednou z příčin vašeho trápení.

Nezapomínejte, že nic se nemá přehánět. Není dobré konzumovat příliš velké množství ovoce každý den. Obsahuje totiž velké množství tuku a cukru. Nejlépe uděláte, když si denně dopřejete malou porci například s jogurtem či tvarohem. Nebo si z něho něco dobrého upečte.

Míchání jablek a hrušek povoleno

Věděli jste, že i jablka jsou plná vlákniny? Typ, který v nich najdete, se nazývá pektin. Ten zvyšuje množství vody ve stolici. Díky mastným kyselinám v pektinu obsažených se stává měkčí a těžší. Vyměšování bude jednodušší a rychlejší. V hruškách zase naleznete fruktózu. Ta bude na vaše střeva působit jako přírodní stimulant. Obsahují také již řečený sorbitol, který funguje jako přírodní a šetrné projímadlo.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]