Domácí prostředky, které pomohou odstranit hlen z krku. Pocit úlevy nastane během několika hodin

Fotografie: Freepik

Hlen je přirozenou součástí těla a většinou je prospěšný. Jakmile se ho ale tvoří příliš, může mít přesně opačný účinek. Pokud stále smrkáte, máte plný nos, krk i plíce, vyzkoušejte tyto domácí pomocníky, abyste hladinu hlenu v těle snížili.

Citron

Toto kyselé ovoce se pyšní antibakteriálními vlastnostmi, obsahuje vitamin C a posiluje imunitní systém. Jeho kyselina je tak silná, že ji lze použít jako čisticí prostředek při úklidu domu. Stejně dobře pomůže i při úklidu vašeho těla. Přidejte dvě čajové lžičky čerstvě vymačkané šťávy do sklenice teplé vody a oslaďte medem. Takovou směs popíjejte pravidelně několik dní.

Med

I tato sladká pochoutka je účinným prostředkem ke zklidnění krku. Med obsahuje látky, které se běžně vyskytují v lécích proti kašli. Existuje hned několik způsobů, jak med podávat.

Fotografie: Freepik

Zkuste například na lžíci medu přidat špetku černého pepře. Můžete také přidat med do teplé vody a vypít několik takových šálků denně.

Pára

Voda v plynném skupenství je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit přetrvávajícího hlenu na hrudi a krku. Horká pára hlen zředí, což usnadňuje vykašlávání. Vyzkoušejte dlouhé horké sprchy s vypnutým ventilátorem a zavřenými dveřmi, aby z místnosti nemohla unikat pára.

Případně můžete misku nebo umyvadlo naplnit vroucí vodou, naklonit se přes misku, zakrýt si hlavu ručníkem a podle potřeby vdechovat páru. S touto metodou ale buďte velmi opatrní, protože pára může způsobit těžké popáleniny. Nepokládejte obličej příliš blízko k vodě.

Slaná voda

Slaná voda je silně antibakteriální a zmírňuje bolest v krku. Rozpusťte špetku soli ve sklenici teplé vody a kloktejte. Opakujte takový postup i několikrát denně.

Vyplachování nosu

Již bylo zmíněno kloktání krku, ale můžete také zkusit vypláchnout nosní dírky. Nosní výplach je metoda nalití solného roztoku do jedné nosní dírky, aby se uvolnil hlen, který se tam nahromadil, a poté odtok z druhé nosní dírky. Je však důležité použít destilovanou nebo převařenou vodu.

 Kurkuma

Lidé kurkumu užívají jako silné koření tisíce let. Dokáže totiž ničit bakterie, které způsobují nadměrnou produkci hlenu, a přirozeně posiluje imunitní systém. Zkuste jednoduše přidat lžičku kurkumy do sklenice horké vody a kloktat. Můžete ji také přidat do sklenice horkého mléka.

Fotografie: Pixabay

Teplý obklad a esenciální oleje

Zkuste namočit hadr do horké vody a zakrýt si s jeho pomocí hrdlo, hruď nebo nos.  Teplo zahřeje hlen, který se později uvolní.

Při použití esenciálních olejů použijte difuzér k rozptýlení vůně po celé místnosti. Esenciální oleje z eukalyptu, máty peprné a rozmarýnu mají vlastnosti, které pomáhají otevírat dýchací cesty.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]