Měsíček lékařský: Přírodní zázrak, který by neměl chybět v žádné domácí lékárničce

Známý měsíček lékařský je již po tisíce let využíván jako prostředek k léčení nejrůznějších věcí. Tyto krásné květy jsou mnohem více než jen pouhá rostlina. Skrývá se v nich jedinečný a blahodárný vliv na lidské tělo. Ve starověkém Řecku, Římě a Arábii se používal na ošetření kůže a menších ran, při kousnutí hmyzem, ekzému, popáleninách a hemoroidech. A podobně se využívá i v dnešní době.

Úplně na začátku se podívejme na pár základních údajů o této úžasné rostlině:

  • latinský název: Calendula officinalis,
  • známá také jako: Marigold, Holigold, Calendula, Mary Bud,
  • původ: jižní Evropa,
  • k léčebným účelům se používá: květy, listy.

Léčba kůže

Z výzkumů bylo zjištěno, že měsíček pomáhá při léčení jakéhokoli poškození kůže, při popáleninách, kousnutích nebo bodnutích od hmyzu, u vyrážek i při svědění, protože podporuje růst nové, zdravé tkáně. Zároveň také zvyšuje průtok krve do postižené oblasti a zvyšuje produkci kolagenu, který pokožku zpevňuje a posiluje. Kromě toho také hydratuje pokožku a tím urychluje proces obnovení kůže po operaci nebo poškození jakéhokoli typu.

Odborníci se domnívají, že měsíček je při těchto obtížích tak účinný díky stimulaci produkce epitelových buněk, a to v důsledku přítomnosti glykoproteinů a nukleoproteinů. Samozřejmě to úzce souvisí také s lepší produkcí kolagenu v těle. Ať je důvod jakýkoli, měsíček rozhodně patří mezi nejlepší řešení, které můžete v klidu aplikovat i na nejmenší děti.

Protizánětlivý zázrak, který se využíval již ve válce

Už v první světové válce a během americké občanské války se měsíček používal jako antiseptikum na rány. Stejně se využívá i dnes. Své účinky přitom má díky antiedematózním složkám, které zabraňují otokům. Užívat se ovšem může také v kapkové podobě. Pár kapek se umístí do vnitřní ušního boltce, kde léčí bakteriální infekce a zmírňují bolest. Zároveň přitom snižují otok a bojují také proti zánětu vnitřního ucha.

A teď z trochu jiného šálku

Stále jsme se bavili o léčení kůže. To ale zdaleka není jediná obtíž, proti které se s měsíčkem můžete chránit. Díky svým antimikrobiálním a antiseptickým vlastnostem je skvělým přírodním lékem na bolest v krku, zánět dásní, angínu a vředy v ústech. Při potížích v ústech nebo se sliznicí krku si zkuste kloktat čajem z měsíčku lékařského. Zaručeně brzy zpozorujete znatelné zlepšení.

Využít ho ale můžete také při obecné péči o pleť. Mast z měsíčku zakoupíte v každé lékárně a můžete ho vyzkoušet při masáži celého těla. Uvidíte, že vaše pokožka vám bude vděčná. Kromě krému ho seženete i ve formě kapek nebo čaje. Každá z těchto variant je samozřejmě vhodná pro jiné použití a vždy byste se měli řídit příbalovým letákem nebo návodem. V každém případě ale určitě nebudete litovat, protože se jedná o osvědčené produkty.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]