Problémy s migrénou může vyřešit zařazení určitých potravin do jídelníčku

Bolí vás hlava? To se občas stává každému. Ale pokud během bolesti nejen pociťujete palčivé bodání v hlavě, ale také vám bývá špatně od žaludku a v podstatě nejste schopni žádné činnosti, pak jde již o migrénu. Jde o onemocnění, které je nutné konzultovat s lékařem a pokusit se najít příčinu těchto potíží. Silné bolesti hlavy často způsobuje i nevhodné jídlo v kombinaci s nedostatečným pitným režimem. Některé potraviny naopak mohou před migrénou ochránit.

Ryby

Omega 3 mastné kyseliny snižují produkci prostaglandinů, které bývají častou příčinou bolestí hlavy a zánětů. Proto je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny, které jsou na omega 3 mastné kyseliny bohaté. Patří k nim hlavně ryby, jako jsou sardinky, ančovičky, pstruh, makrela, tuňák, sleď, mečoun a zejména pak losos.

Avokádo

Toto velmi chutné a oblíbené ovoce, které se v posledních letech stalo velmi populární, je typické především svým obsahem luteinu a zeaxantinu. Tyto látky dokáží zahnat i velkou bolest hlavy. Když vás tedy přepadne migréna, sáhněte po avokádové pomazánce nebo o smoothie.

Jogurt

Podle výzkumů je právě tento mléčný výrobek skvělým zdrojem riboflavinu a vitamínu B6. Pokud se chcete před vypuknutím migrény účinně ochránit, sáhněte hned ráno po jogurtu a vaše šance na pohodový den se výrazně zlepší.

Oříšky a semínka

Dalším cenným zdrojem omega 3 mastných kyselin jsou semínka a oříšky. Zaměřte se na lněné semínko, vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, konopná a chia semínka, která jsou na omega 3 nejbohatší. Snižuje riziko migrén, posiluje také srdce, cévy, klouby a mozek.

A malý bonus na závěr. Pokud přijde silná ataka migrény, smíchejte trochu skořice s vodou a vytvořte pastu, kterou poté aplikujte na spánky a střed čela. Bolest by měla během několika minut ustoupit, anebo by se bolest alespoň měla zmírnit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]