Při správném postupu lze migrénu zastavit během její počáteční fáze

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy, kterou trpí čas od času každý. Naopak, jde o nemoc, kterou je nutné léčit, protože jinak může váš život proměnit v peklo. Při migréně nejde jen o to, že vás trápí silné bolesti hlavy, často se připojují i jiné nepříjemné projevy, které vám mohou znemožnit normálně fungovat.

Není výjimkou, že lidé s migrénou si například kvůli potížím musí pravidelně brát volno v práci, jelikož jinak by to nezvládli. Prvním krokem k léčbě migrény je tedy především návštěva lékaře, který vám pomůže vaše potíže diagnostikovat a odborně posoudit. Poté máte šanci, že se vám podaří se vašich potíží zbavit nadobro.

Mějte plán a začněte včas

Mít plán znamená poznat, že migréna přichází, a zastavit ji ještě včas, než stihne udeřit plnou silou. Lidé, kteří trpí migrénami dlouhodobě, již většinou dobře poznají, že se blíží nová ataka a včas si vezmou léky, aby zastavili nápor nejhorších obtíží. Nováčci však častokrát netuší, že se migréna blíží, a nedokáží ji dostatečně brzy rozpoznat.

Obvykle se však dá spoléhat na některé typické spouštěče, jakými může být ostré světlo, deprese, napětí a stres, hormonální změny, špatná výživa, alkohol, příliš mnoho kávy, kouření nebo změna klimatu. Podaří-li se vám migrénu zachytit včas, je velká šance, že neudeří s takovou silou a vy stále budete schopni vykonávat své běžné povinnosti.

Hledejte příčiny

Příčiny vzniku migrény nejsou ještě zcela prozkoumané. Existuje mnoho spouštěčů, ale u některých lidí migréna vzniká (zdánlivě) bez jakékoliv příčiny. Možná proto je tak těžké ji léčit. Vy ale znáte sami sebe nejlépe a pokud si dáte tu práci, jistě se vám časem podaří odhalit určitý vzorec toho, kdy se migréna objevuje. Pak už jste jen kousek od toho, jak se jí zcela zbavit.

Tma, ticho a odpočinek

V podstatě jedinou osvědčenou léčbou, pokud pomineme léky a jiné medikamenty, je odpočinek v tmavé a tiché místnosti. Jen tak se dá nápor bolesti zvládnout a je naděje, že během několika hodin odezní. Pokud už se tedy do této nepříjemné situace dostanete, nemá cenu hrát si na hrdinu. Zalezte si do postele, zatáhněte závěsy, vypněte veškeré zdroje hluku a odpočívejte, dokud vám nebude lépe. Nezapomeňte také důkladně hydratovat.

Teplo nebo chlad

Je zajímavé, že při léčbě migrény se jedné skupině lidí osvědčuje chlad a jiné teplo. Vědci doposud nezjistili, proč to tak je. Vy to ale snadno můžete zjistit a podle toho aplikujte buď ledový sáček na oblast spánků nebo temene hlavy, nebo si pořiďte nahřívací polštářek. Obojí může pomoci intenzivní bolest zmírnit a umožnit vám odpočívat. Podobně může zafungovat i horká nebo studená sprcha. Vždy to musíte sami na sobě vyzkoušet a uvidíte, co na vás platí. Hlavně nenechte migrénu vyhrát – i vy můžete zvítězit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]