Mezi spouštěče migrény patří i oblíbené potraviny. S jejich konzumací je dobré okamžitě přestat

Záchvaty migrény představují silné bolesti hlavy, které jsou často vyvolané spouštěči v podobě špatných potravin. Přečtěte si, čemu je potřeba se vyhnout.

Fotografie: Jose Navarro / Creative Commons / Attribution 2.0

Záchvaty migrény představují silné bolesti hlavy, které jsou často vyvolané spouštěči v podobě špatných potravin. Přečtěte si, čemu je potřeba se vyhnout.

Příznaky migrény můžete zmírnit tím, že se vyhnete známým spouštěčům, jako jsou některé potraviny a přísady. Pomoci mohou i další postupy, např. dostatečná hydratace organismu nebo cvičení jógy. Záchvaty migrény nejsou typické bolesti hlavy. Můžete pociťovat tepající bolest, nevolnost a citlivost na světlo a zvuk, tvrdí lékařka Deborah Weatherspoon. Přírodní prostředky jsou metody bez užívání léků ke snížení příznaků migrény. Tato domácí léčba může pomoci zabránit nástupu záchvatů migrény.

Vyhýbejte se některým potravinám

Strava hraje zásadní roli v prevenci záchvatů migrény. Mnoho potravin a nápojů může být spouštěčem nesnesitelných bolestí hlavy, jako například:

 • potraviny s dusičnany, včetně párků v rohlíku, lahůdek, slaniny a klobás,
 • čokoláda,
 • sýr, který obsahuje přirozeně se vyskytující sloučeninu tyramin, jako je feta, čedar, parmezán a švýcarský sýr,
 • alkohol, zejména červené víno,
 • potraviny, které obsahují glutamát sodný, zvýrazňovač chuti,
 • studené až ledové potraviny, jako je zmrzlina nebo ledový čaj,
 • zpracované potraviny,
 • nakládané potraviny,
 • fazole,
 • sušené ovoce,
 • kultivované mléčné výrobky, jako je podmáslí, zakysaná smetana a jogurt.

Malé množství kofeinu může u některých lidí zmírnit bolest při záchvatu migrény. Kofein je dokonce obsažen i v některých lécích proti migréně. Ale příliš mnoho kofeinu naopak škodí a může bolest hlavy vyvolat. Chcete-li zjistit, jaké potraviny a nápoje u vás spouštějí migrénu, veďte si deník o jídle. Zaznamenejte si vše, co sníte, a poznamenejte si, jak se poté cítíte. Níže naleznete některé přírodní metody, jak si od tohoto nepříjemného stavu ulevit.

Inhalujte levandulový olej

Inhalace levandulového esenciálního oleje může zmírnit bolest při migréně. Levandulový olej může být inhalován přímo, nebo zředěný nosním olejem a aplikován v malém množství na spánky. Terapie levandulí jako profylaktická terapie, tedy před začátkem záchvatu migrény, snižuje frekvenci a závažnost silných bolestí hlavy.

levandulový olej
Fotografie: Freepik

Nebojte se zkusit akupunkturu

Akupunktura zahrnuje zabodávání velmi tenkých jehel do určitých částí pokožky, aby se stimulovala úleva od široké škály zdravotních problémů. Obecně se tvrdí, že 20 sezení manuální akupunktury spolu s obvyklou péčí je účinnějších v prevenci migrény u lidí s anamnézou epizodické migrény.

Nezapomínejte na zázračný zázvor

Je známo, že zázvor zmírňuje nevolnost způsobenou mnoha stavy – včetně migrény. Může vám poskytnout i výhody zmírňující nepříjemné pocity při bolestech hlavy. Můžete si z něj udělat čaj, sirup nebo ho přidat jen tak do jídla. Rozhodně s ním nic nezkazíte, protože zázvor je dobrý téměř na všechno.

Zdroj: Healthline