Muka z věčných bolestí hlavy je třeba léčit: Východiskem může být masáž, ale i med, či bylinky

Fotografie: Shanghai killer whale / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Bolesti hlavy jsou běžným onemocněním, se kterým se denně potýká mnoho lidí. Mohou být od nepříjemných až po naprosto nesnesitelné, čímž mohou narušit váš každodenní život.

Existuje několik typů bolestí hlavy, z nichž nejčastější jsou tenzní bolesti hlavy. Clusterové bolesti hlavy jsou bolestivé a vyskytují se ve skupinách nebo „shlucích“, zatímco migrény jsou středně těžkým až těžkým typem bolesti hlavy. Přestože k léčbě příznaků bolesti hlavy lze použít mnoho léků, existuje také řada účinných přírodních léčebných postupů, říká doktor Jared Meacham.

Proč bolí hlava?

Bolest hlavy může mít mnoho různých příčin a projevů. Mezi nejčastější příčiny patří napětí hlavy, migréna, sinusitida, stres a úzkost, únava, dehydratace, nedostatek spánku, hlad, alkohol, kofein, zubní problémy a některá onemocnění jako například meningitida, mozkový nádor nebo zvýšený krevní tlak. Napětí hlavy je často způsobeno napětím svalů hlavy a krku, což může být způsobeno dlouhodobým sedavým životním stylem nebo špatnou pracovní polohou.

Migréna je silná pulzující bolest hlavy, která často souvisí s dalšími příznaky, jako jsou citlivost na světlo a zvuk, nevolnost a zvracení. Sinusitida je zánět nosních dutin, jenž může způsobit tlakovou bolest hlavy. Kromě těchto příčin může být bolest hlavy také způsobena určitými životními změnami, jako je změna životního stylu, zvyky stravování, hormonální změny nebo změna počasí.

Jak se zbavit bolestí hlavy

Bolesti hlavy jsou velmi častým problémem a mohou mít mnoho různých příčin. Existuje však několik způsobů, jak jim můžete předejít nebo minimalizovat jejich výskyt. Některé z těchto způsobů zahrnují pravidelný a dostatečný spánek, pravidelné cvičení, zdravou stravu a dostatečný přísun tekutin, minimalizaci stresu a udržování správného držení těla při sedavé práci.

ženu bolí hlava
Fotografie: Pexels

Je také důležité minimalizovat konzumaci potravin a nápojů, které mohou vyvolat bolesti hlavy, jako jsou alkohol, kofein a potraviny obsahující konzervační látky a umělá sladidla. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, může být také užitečné vést si deník, kde si budete zaznamenávat, kdy a za jakých okolností se bolesti hlavy vyskytují, což může pomoci odhalit jejich příčinu a přijmout vhodná opatření. Existuje mnoho přírodních prostředků, které mohou pomoci zmírnit bolest hlavy:

  1. Bylinné čaje – některé druhy čajů, jako jsou třezalka, měsíček, heřmánek, máta nebo zázvor, mohou pomoci zmírnit bolest hlavy a uklidnit nervy.
  2. Med – med může pomoci snížit zánět a tlumit bolest.
  3. Aromaterapie – vonné oleje, jako je levandule, máta nebo rozmarýn, mohou pomoci uklidnit nervy a zmírnit bolest hlavy.
  4. Masáž – jemná masáž hlavy, krku a ramen může pomoci uvolnit svaly a zmírnit napětí.
  5. Změna stravy – určité potraviny, jako jsou čokoláda, alkohol, kofein a sýry, mohou vyvolat bolesti hlavy. Změna stravy a konzumace potravin s vysokým obsahem hořčíku, jako jsou zelené listy a semena, může pomoci snížit četnost bolesti hlavy.
  6. Relaxace – meditace, jóga, tai-chi nebo hluboké dýchání mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest hlavy způsobenou stresem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]