Zázvorová voda je ideálním doplňkem stravy. Těhotné ženy by se jí ale měly vyhnout obloukem

Fotografie: Leslie Seaton / Creative Commons / Attribution 2.0

Zázvorová voda je užitečný prostředek, který nabízí nespočet přínosů pro lidské zdraví. V některých případech byste se však měli jeho konzumaci raději vyhýbat.

Zázvor je velmi zdravý kořen pocházející z jihovýchodní Asie, který lze využít k vaření lahodných pokrmů a zároveň přirozené léčbě zdravotních problémů a posílení obranyschopnosti lidského těla. Důvodem je především obsah užitečných živin, z nichž může těžit naprosto každý – stačí si ho zakoupit, nastrouhat, následně smíchat s horkou vodou a poté ho užívat (nejlépe po ránu). Je ovšem důležité zmínit, že tento léčivý prostředek není pro každého, a proto je dobré znát nejen jeho přínosy, ale také rizika, říká doktorka Natalie Butler.

Protizánětlivé účinky

Mikroby, chemické látky a zejména špatná strava mohou vést k různým zánětům těla, a poškodit tak některé jeho funkce. V současné době se však jedná o velmi běžnou záležitost, kterou zná mnoho lidí. Mezi nejlepší způsoby, jak mu předcházet, se řadí především změna stravy a životního stylu – a právě konzumace zázvoru vám může pomoci předcházet zánětům a účinně je léčit. Ten totiž díky svému obsahu užitečných živin dokáže snižovat alergické reakce a další nepříjemnostmi spojené se zánětem, jako je například bolest svalů.

Silný antioxidant

Antioxidační vlastnosti zázvoru vám dokážou pomoci předcházet mnoha problémům, jako jsou zejména srdeční onemocnění, neurodegenerativním onemocnění, včetně Parkinsonovy, Alzheimerovy a Huntingtonovy choroby, příznaky stárnutí, nebo dokonce šíření rakovinotvorných buněk. Tyto látky také bojují proti oxidačními stresu, který soustavně poškozuje tělo a může vést k rozvoji mnoha dalších problémů. Tento stres je pak také příčinou vzniku volných radikálů, a proto je vhodné, abyste byli schopni ho soustavně potlačovat.

Nevolnost a problémy s trávicím traktem

Mnoho kultur po celém světě pravidelně užívá zázvor, který účinně pomáhá zmírňovat zažívací potíže, zvracení a nevolnost. Pravděpodobně je populární pro antioxidační vlastnosti, které tento blahodárný kořen přináší. Stejně tak vám pak zázvor dokáže pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi a zmírnit příznaky tohoto nepříjemného problému a také podpořit proces hubnutí. Jeho konzumace vám totiž pomůže cítit se déle sytými, díky čemuž nebudete mít tendenci se přejídat.

břicho bolest
Fotografie: Freepik

Rizika pití zázvorové vody

Stejně jako u každé jiné rostliny nebo doplňku stravy se může zázvor špatně ovlivňovat s jinými léky, které užíváte – nežádoucí účinky zázvoru jsou však obecně velmi vzácné. Je ovšem důležité říci, že pokud ho konzumujete příliš mnoho, můžete se potýkat s pálením žáhy, plynatostí, bolestí žaludku a pálením v ústech. Je proto důležité, abyste každý den snědli maximálně 4 gramy tohoto přírodního léčiva a před užíváním doplňků stravy s jeho obsahem se vždy poradili se svým lékařem (zejména pokud máte problémy se srdcem).

O bezpečnosti užívání zázvoru byste se měli se svým lékařem poradit také v případě, že jste těhotná žena, kojíte nebo se chystáte na operaci. Tento blahodárný kořen může pomáhat zmírňovat bolest způsobenou těhotenskými nevolnostmi, je však doporučeno se mu raději vyhýbat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]