Nejlepší přírodní antibiotika, která najdete ve své kuchyni

Některé koření a bylinky dokáží pomoci léčit zánět, bojují s viry a bakteriemi, posilují imunitu. Ne nadarmo se při chřipce a nachlazení ihned sahá po zázvoru, medu, citronu, česneku, cibuli. A těchto pomocníků je ve skutečnosti ještě více. Někdy není zbytí a člověk musí k lékaři a začít užívat léky na předpis. Než se však rozběhnete k lékaři, zkuste to přírodní cestou. S řadou běžných neduhů si tito pomocníci poradí a nemoc tak třeba zvládnete i bez použití chemie.

Cibule

Díky látce allicin působí cibule proti respiračním chorobám. Ideálně, pokud ji konzumujete syrovou. Tepelnými účinky se tyto účinné látky vytrácejí. Připravit si můžete sladký sirup z cibule (cibule + med). Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hlen a působí desinfekčně.

Česnek

Česnek se používá v lidovém léčitelství k posílení obranyschopnosti, při bolestech v krku, nachlazení a při chřipce. Účinný je však i zevně: na bolest zubů, při bolestech uší, na bradavice, opary či plísně. Je to skvělý pomocník při infekcích ledvin a močových cest. Přidávat jej můžete syrový do jídla, připravit si česnekové mléko, sirup, olej, tinkturu.

Med

Med je vůbec jedním z nejstarších a nejoblíbenějších přírodních léčiv. Má desinfekční, antibiotické a antimykotické účinky. Je vhodné míchat ho s dalšími přírodními léčivy: se zázvorem, cibulí, česnekem, citronem. Opravdovým skvostem je med manukový, který dokáže zvýšit i účinnost běžných antibiotik.

Zázvor

Nejenže zpestří váš jídelníček, ale je to i výborné přírodní léčivo. Obsahuje gingerol (který má na svědomí jeho štiplavou chuť) a který má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Ulevuje od bolesti v krku, uvolňuje dýchací cesty, posiluje imunitu, dokáže tělo prohřát a urychlit léčbu.

Tea tree olej

Čajovníkový olej má blahodárné léčivé účinky. Má desinfekční, protiplísňové a antibakteriální účinky. Použít jej lze na drobné ranky, popáleniny, k ošetření oparů, plísní, ke kloktání při bolestech v krku či k inhalaci.

Křen

I křen má velké množství účinných látek, které dokáží likvidovat viry a bakterie. Obsahuje látku lysozym – přírodní antibakteriální enzym. Obsahuje hodně vitamínu C a používá se jako první pomoc při zánětech mandlí, nachlazení. Po léčbě klasickými antibiotiky pomáhá obnovit střevní mikroflóru a povzbuzuje organismus.

Další pomocníci

  • Rakytník

  • Brusinky

  • Lichořeřišnice

  • Grapefruitová jadérka

  • Echinacea

  • Kurkuma

  • Skořice

Obrázky: pixabay.com