Při nedostatečném pitném režimu tělu hrozí celá řada zdravotních komplikací

Fotografie: Freepik

Přibližně 60 % lidského těla je voda. To znamená, že člověk vážící 70 kilogramů má až 42 litrů této tekutiny. Voda je pro správné fungování těla nezbytná.

Víte jaké jsou účinky dehydratace a proč byste měli pít vodu každý den? Odborníci neustále upozorňují na to, že pitný režim je důležitý bez ohledu na věk a pohlaví. Voda je základní složkou orgánů, tkání a všech tělesných struktur, které jsou odpovědné za transport kyslíku a dalších živin. Voda hraje klíčovou roli v procesu termoregulace těla a brání přehřátí.

Voda má opravdu hodně úkolů

Kromě toho voda také reguluje vylučování odpadních produktů, trávení a správné fungování centrálního nervového systému. Voda může pocházet z mnoha zdrojů. Nejsou to jen tekutiny konzumované během dne jako jsou mléko, džusy, káva a voda, ale také potraviny jako ovoce, zelenina nebo i čerstvé ryby. Požadavky na vodu se liší v závislosti na životním stylu, hmotnosti a pohlaví. Dospělý by však měl vypít 1,5 až 2 litry denně, v horku pak 3 litry.

Fotografie: Freepik

Pokud nebudete dostatečně pít, může to vést k závratím a bolestem hlavy. Objevit se může také suchá kůže a sliznice a může dojít i k oslabení celého těla. Dehydratace se dále projevuje nevolností nebo sníženou koncentrací. Objevuje se také ospalost, nadýmání nebo zažívací potíže včetně zácpy. Může se také stát, že vám kvůli nedostatku tekutin klesne krevní tlak. Extrémní případy vedou k záchvatům, duševním poruchám či ztrátě vědomí.

Výhody pramenité vody

Balená voda je přírodního původu. Taková voda je čistá a můžete ji pít bez vaření. Na trhu jsou k dispozici pramenité nebo minerální vody. Vybrat si můžete dle svých individuálních potřeb s přihlédnutím ke stupni mineralizace. Důležité je, že díky optimálnímu složení a vyváženosti minerálů je každodenní pití pramenité vody bezpečné. Doporučuje se mimo jiné velmi citlivým lidem, včetně seniorů, dětí i těhotných a kojících žen.

Fotografie: Freepik

Voda z vodovodu se liší účelem i chemickými a mikrobiologickými požadavky. Technologické standardy jsou pro balenou vodu mnohem přísnější než pro vodu z vodovodu. Navíc pramenitá voda je z podzemního zdroje, kdežto voda z vodovodu je z 30 % z povrchového zdroje. Pramenitá voda navíc obsahuje přirozené minerály a je určená k přímé spotřebě. Každá pramenitá a minerální voda má navíc svoji jedinečnou chuť a složení.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]