Přelstěte svůj mozek a začněte hubnout. Začátek je nejtěžší, lze si ho však usnadnit

Fotografie: Freepik

Asi každý to dobře známe, v obchodě si zkoušíme oblečení a zjistíme, že nám naše původní velikost nesedí. Asi jsme přibrali a chtělo by to začít hubnout. Jenže o víkendu je oslava, další týden zase party s přáteli a Vánoce jsou také za rohem… Hubnout tedy začnete až po Novém roce. Tyto sliby a marná odhodlání jsou ale k ničemu. Pokud chcete skutečně něco změnit, je nutné začít hned.

Káva ano, ale ne ledajaká

Dva šálky kávy denně mohou být užitečné nejen pro naše zdraví, ale také pro naši postavu. Kofein totiž pomáhá „zrychlit“ metabolismus a spalování kalorií může být efektivnější, i když jsme v klidu a nehýbeme se. Ale to vše platí výhradně pro černou kávu, bez cukru a mléka. Jenže lidí, kteří takovou kávu pijí, je relativně málo.

Fotografie: Freepik

Řada z nás si raději dopřává sladké kávové nápoje plné mléka nebo smetany, které obsahují tolik kalorií navíc jako kdejaký dezert. Zároveň také způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi, což může být pro naše zdraví opravdu nebezpečné a v našem úsilí zhubnout nám to nijak neprospěje.

Dejte sbohem alkoholu

V zimě je sice příjemné zahřát se šálkem svařáku nebo si připít něčím ostřejším. Vaše linie tím ale velmi trpí. Pokud to jen trochu jde, zkuste se alespoň na čas zbavit alkoholu úplně. Alkohol obsahuje jen prázdné kalorie, které naše tělo nijak nevyužije, ale jen je uloží. Navíc si díky abstinenci uleví i další orgány těla a možná sami po čase zjistíte, že alkohol už vůbec nepotřebujete.

Pozor na stres

Ve stresu se do našeho těla uvolňuje hormon kortizol. Ten má přitom vliv jak naše stravovací chování, tak i metabolismus. Pokud jsme ve stresu, máme tendenci dopřát si nezdravé a kalorické potraviny. Je tedy rozhodně na místě najít si způsob, jak se stresovými situacemi vhodně vypořádat a naučit se správně a efektivně relaxovat.

Cvičte – i kdyby jen pár minut

Nemá smysl neustále se vymlouvat na to, že nemáte čas chodit do fitka nebo na nějaké cvičební lekce. Nečekejte, vstaňte hned a připravte si vlastní trénink. Udělejte si pár dřepů, vyběhněte schody, dejte si pár kliků a sklapovaček. Zabere vám to chvíli, ale když to budete dělat pravidelně, výsledky se dostaví. Stačí skutečně jen pár minut denně, ale vaše tělo to pozná.

Jezte bílkoviny s každým jídlem

Bílkoviny nám pomáhají udržovat pocit sytosti, a tím zabraňují přejídání nebo náhlým záchvatům hladu, které nás nutí nacpat do sebe nezdravé věci. Myslete tedy na vysoký obsah bílkovin ve vašich jílech. Každý chod by měl obsahovat alespoň jednu porci bílkoviny. Na svačinu si proto nedávejte jen ovoce či zeleninu, ale vždy ji doplňte tvarohem nebo jogurtem. Uvidíte, že nebudete mít hlad a budete se cítit skvěle.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]