Produktivní start dne každým pohodovým ránem: Sklenice vody a ranní jóga

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete být po ránu svěží a plní energie, měli byste dbát na správné zvyky. Stačí je přidat do své rutiny a na neustálou únavu budete moci zapomenout.

Pokud se chcete cítit po ránu plní energie a odehnat každodenní únavu, měli byste především pořádně spát. Dobrý odpočinek je totiž nezbytný pro regeneraci těla a přípravu jeho funkcí do nového dne. V případě, že však s odpočinkem nemáte problém, přesto se občas cítíte ospalí, můžete vyzkoušet některá doporučení zdravého životního stylu, která vám pomohou získat potřebné množství energie a nastartovat vaše ráno správným směrem, říká doktorka Debra Sullivan.

Nastavte si správný budíček

Abyste si zajistili dostatek energie po ránu a nebyli přes den unavení, měli byste dbát především na svůj budíček. Jestliže se totiž probudíte, následně ho vypnete a zase usnete, může to narušit cyklus vašeho bdění. V důsledku toho se pak budete cítit ospalí nejméně po celé dopoledne a může to mít vliv na váš pracovní výkon. Pokud chcete, můžete se řídit podle 90minutového pravidla (90 minut je jeden spánkový cyklus) – tedy tak, že si nastavíte jeden budík na 90 minut před tím, než se skutečně chcete probudit, a druhý právě na čas, který vám vyhovuje.

Jako první vypijte sklenici vody

Únava je klasickým příznakem dehydratace – ta může již i v mírném případě vyvolat pocity ospalosti, změn kognitivních schopností a poruchy nálady. Než se tedy dáte do pohybu, dopřejte si alespoň jednu sklenici čisté vody, která pomůže nastartovat váš metabolismus a osvěží celé vaše tělo.

Protáhněte se

Ranní jóga je jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro pohodlný zbytek dne. Přes noc, během spánku REM, totiž dochází k paralýze svalů, tudíž je jejich protažení v brzkých hodinách okamžitě aktivuje, a uvolní tak endorfiny stimulující energii. Pokud tedy máte po ránu trochu času (stačí alespoň 25 minut), rozhodně neváhejte vyzkoušet toto jednoduché cvičení, které mimo jiné také podporuje mozkové funkce.

cvičení jóga
Fotografie: Pixabay

Dobrá snídaně

Základem dobrého dne plného energie je dobrá snídaně – vynechání prvního jídla dne totiž může velmi negativně ovlivnit vaši fyzickou aktivitu a mozkové funkce během dne. Jídlo je navíc takové palivo, které tělo spaluje, aby mohlo vykonávat všechny své funkce. Proto je důležité dopřát mu po ránu dostatek kalorií a nezbytných živin, jako jsou bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]