Čtyři produkty, které z velké části způsobují obezitu. Vyřaďte je ze svého života a získejte svou vysněnou postavu

Fotografie: Depositphotos
Obvykle se při hubnutí zaměřujeme pouze na to, co bychom měli jíst navíc, které zdravé potraviny svému tělu musíme začít dodávat. V poslední době je velmi módní zařazovat do svého jídelníčku tzv. superfoods, jako jsou chia semínka, zelený ječmen, kokosový olej, spirulina, chlorela a další. Je však důležité při této změně ve stravování zvážit také ty potraviny, kterým je třeba se vyhnout. To je ostatně důvod neúspěchu i slibné diety, potvrzuje lékařka Amy Richter.

Čeho se musíte vzdát, abyste zhubli

Zde pro vás tedy máme seznam produktů, které byste měli opustit, pokud hodláte udělat něco se svou váhou. Jestliže jednorázově budete mít chuť na něco z tohoto seznamu, nic hrozného se nestane. Neměli byste však tyto potraviny a pochutiny do svého jídelníčku zařazovat pravidelně.

1. Bramborové lupínky

To je jedna z potravin, kterých se musíte vzdát, abyste při dietě zhubli. Ve skutečnosti má dost špatnou pověst. Všechno ale není tak jednoduché. Tato hlíza může a měla by být součástí vyvážené stravy. Vařené, dušené nebo pečené brambory vám dodají energii a vlákninu. Problém je, že i malá porce obsahuje hodně kalorií. Navíc lze snadno překročit rozumnou normu.

2.  Pokrmy, které obsahují pouze sacharidy

Je třeba se také vyhnout potravinám s vysokým obsahem sacharidů. Patří mezi ně různé sušenky, snídaňové cereálie, fitness tyčinky, chléb atd. Přestože se jedná o velmi jednoduché a ekonomické možnosti svačiny, jejich složení obsahuje jednoduchý cukr, který zase způsobuje zvýšení hladiny glukózy.

Navíc dávají pocit sytosti jen na krátkou dobu. To znamená, že budete mít opět hlad a sníte něco navíc. Na svačinu je ideální sklenice vody a vyvážená strava. Měla by obsahovat vlákninu, sacharidy a bílkoviny. Zkuste si příště místo rohlíku s vlašským salátem vzít například nízkotučný tvaroh s ovocem, jablko nebo banán s arašídovou pastou nebo jogurt s ovesnými vločkami a trochou mandlí.

3. Vzdejte se slazených nápojů

Dalším typem potravin, jimž byste se při hubnutí měli vyhýbat, jsou nápoje s velkým množstvím cukru. Nejde jen o nealko nápoje. Měli byste se také vyhnout instantní kávě, komerčním džusům a jakýmkoli dalším nápojům, které obsahují rafinovaný cukr. Bylo prokázáno, že nadměrná konzumace těchto nápojů urychluje přibírání na váze. Je proto důležité, aby se jim děti i dospělí co nejvíce vyhýbali.

Láhev čerstvé vody je nejlepší způsob, jak uhasit žízeň. Pokud vám vadí, že nemá chuť, pak do ní přidejte ovoce, mátu nebo skořici. Abyste se například v práci vyhnuli pití instantní kávy, přineste si ji z domova v termosce. Tímto způsobem můžete kontrolovat množství cukru – a tato káva je samozřejmě mnohem chutnější.

4. Bílý chléb, sušenky a  pečivo

Nakonec se pokuste zdržet moučných výrobků, a to zejména rafinované mouky. Bílé pečivo navíc většinou obsahuje hodně cukru, takže ovlivňuje hladinu glukózy v krvi. Rafinovaný chléb má navíc nízký obsah vlákniny. Pokud tedy jíte 2 krajíce bílého chleba denně, zvyšujete riziko obezity.

Fotografie: Pixabay

Sušenky, koláče a další potraviny obsahují škodlivé trans-tuky. Nehádáme se, mohou být velmi chutné, ale je lepší je úplně vyloučit. Pokud chcete opravdu sníst kousek koláče nebo sušenky, nechte si je udělat z celozrnné mouky. Takové cukrářské výrobky jsou méně obvyklé, ale jsou mnohem zdravější. V ideálním případě si zkuste vyrobit domácí dietní dezerty se semínky a hořkou čokoládou. Tímto způsobem zaženete chuť na sladké, ale bude to bezpečné pro váš pas a zdraví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]