Rozlišení kožních neduhů na škodlivé a ty zcela bezpečné: Akné, kopřivka, dermatitida

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí trpí různými kožními onemocněními, které jsou často běžné a neškodné. Ovšem je dobré vědět, co vaši pleť trápí a jak je stav vážný či nikoli.

Kožní onemocnění jsou běžné problémy, které často nejsou důvodem k obavám. Nicméně to neznamená, že vás nemohou pěkně potrápit. Kromě estetického hlediska mohou některé potíže s pletí pěkně bolet, pálit, svědit a být nepříjemné na dotek, říká doktorka Reema Patel. Poznejte nejčastější kožní onemocnění a naučte se je řešit.

Akné je jeden z běžných kožních problémů

Postihuje především mladé lidi v období puberty. Za tento stav jsou zodpovědné hormony, které vytvářejí hnisavé boláky na kůži. Akné však netrápí jen teenagery, ale i dospělé. Obvykle začíná zarudlou kůží a poté přechází ve svědivé léze. Po léčbě často zůstávají jizvy. V tomto případě je dobrá konzultace u dermatologa a vhodná čisticí kosmetika.

Suchá pokožka hlavy

Za lupy jsou zodpovědné houby, které se cítí dobře při vysokých teplotách. Lupy začínají svěděním, proto se postižený začne drbat na hlavě, z toho důvodu také dochází k poškození epidermis, která dopadá na paže. Mezi příčiny lupů patří špatná péče, nevhodná kosmetika nebo nezdravá strava.

Červené puchýře naznačující kopřivku

Kopřivka je často doprovázena otokem a edémem. Získáváte ho po uvolnění histaminu, což je chemická sloučenina nahromaděná v buňkách imunitního systému. Histamin se uvolňuje při alergické nebo zánětlivé reakci. Může se rozvinout jako výsledek bodnutí hmyzem, konzumace určitých potravin, užívání některých léků nebo pobytu na slunci.

Ignorovat příznaky kožní kandidózy je hazard se zdravím. Plísňové kožní onemocnění se po těle může hravě šířit

svědění ekzém
Fotografie: Freepik

Ekzém, atopická dermatitida

Také jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Kůže velmi svědí a pacient má pocit, jako kdyby měl celé tělo vysušené. Na kloubech se objevují červené skvrny. Když se stav neléčí, kůže se stává téměř průsvitnou. Atopická dermatitida postihuje nejčastěji nohy, ruce a trup. Není těžké uhodnout, že takový člověk si může velmi snadno ublížit a každodenní život s tímto zánětem je nesmírně zatěžující a obtížný. Proto je tak důležité ho léčit, jakmile je stav diagnostikován.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]