Potraviny a zvyky, které způsobují předčasnou tvorbu vrásek

Vrásky jsou pro každého a objevují se v důsledku stárnutí. Tedy mělo by to tak být, ale nedávná studie zjistila, že se vrásky objevují nejen z důvodů stárnutí. Za předčasnou tvorbu vrásek mohou špatné návyky a některé potraviny. Životní styl totiž rozhoduje o tom, zda člověk stárne pomaleji nebo rychleji. Existuje několik typů vrásek, podle původu, vzhledu a jejich hloubky.

Typy vrásek a důvody

Gravitační vrásky – Jsou způsobeny silou, která působí na kůži. Kvůli této síle začne kůže v některých místech viset. Do jaké míry, to je určeno lidskými geny a typem kůže. Také tím, jak se kdo stará o zdraví své pokožky. Jedním z nejčastějších míst pro gravitační vrásky jsou koutky úst. Ty jakoby začnou padat směrem dolů.

Mimo vlivu přirozeného času, mohou výskyt vrásek ovlivnit i další faktory. Někteří lidé mohou mít vrásky mnohem dříve než ostatní. Důvodem jsou špatné návyky nebo onemocnění. Patří sem například:

Pravidelné pití alkoholu – Pravidelné holdování alkoholu nebo probdělé víkendy snižují kvalitu pokožky – posunují stárnutí až o tři roky napřed.

Dlouhodobý sedavý životní styl – Pravidelný pohyb prospívá celkovému zdraví i mladistvému vzhledu. Nedostatek pohybu naopak způsobuje předčasnou tvorbu vrásek a stárnutí organismu.

Nedostatek spánku – Spánek stimuluje produkci hormonu, který pomáhá obnovit kolagen. Jeho nedostatek způsobuje předčasné stárnutí dermis.

Přílišné slunění – Trávíte-li spoustu času opalováním, mohou se vytvářet příliš rychle vrásky. Přímé sluneční paprsky mohou rovněž zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.

Kouření – Dlouhodobé kouření (mnoho let) zhorší stav pokožky (posune stárnutí až o 10 let napřed). Kůže nemá možnost dýchat. Mimo to každá inhalace cigaretového kouře vytváří více vrásek kolem úst a především kolem horního rtu. O škodlivosti kouření se snad ani netřeba dlouze rozepisovat.

Stres – Odpověď naší pokožky na stres, je podobná nespavosti. Když je člověk hodně pod tlakem, objevuje se dříve stárnoucí tvář, vrásky, šedivé vlasy a alopecie.

Onemocnění – Některé zdravotní problémy mohou způsobit předčasnou tvorbu vrásek. To může být způsobeno také vedlejšími účinky léků nebo samotným onemocněním. Udržení rovnováhy v těle může být někdy obtížné.

Stravování a pitný režim – V neposlední řadě záleží na dostatečné hydrataci a zásobování organismu živinami. Toho lze docílit jen zdravou a vyváženou stravou. Pokud málo pijete a nejíte nutričně bohaté potraviny, bude pokožka strádat. Důležité je také přijímat ve stravě antioxidanty.

Potraviny, které způsobují předčasné vrásky

  • Nadbytek cukru ve stravě (koblihy, koláče, sladkosti, kečup, zkrátka vše, kde je hodně cukru)

  • Uzeniny

  • Smažené jídlo

  • Hodně soli ve stravě (polotovary, chipsy)

  • Bílá mouka

  • Hodně mléčných výrobků – mohou ucpávat póry a laktóza může poškozovat kolagenová vlákna, tak, jako cukr

  • Hodně červeného masa – červené maso obsahuje vysoké hladiny látky – karnitinu, což může způsobovat tvrdnutí stěn krevních cév, to vede k předčasnému stárnutí pleti

  • Cigarety

  • Alkohol – vysušuje pokožku

Obrázky: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte