Konzumace potravin má vliv na krevní tlak. Při hypertenzi nebo hypotenzi je vhodné se některým potravinám obloukem vyhnout

Fotografie: Freepik

S krevním tlakem se dá do jisté míry bojovat přírodní cestou. Mohou nám posloužit běžně dostupné potraviny, které konzumujeme, říká lékařka Katherine Marengo.

Abychom ale jejich sílu mohli dostatečně využít, musíme vědět, jaký mají na náš tlak účinek. Některé ho mohou snižovat, jiné se naopak podílí na jeho zvýšení. Problém s tlakem má velké procento lidí, ale jen část z nich je ochotná při prvních příznacích vyhledat odbornou pomoc a tento problém řešit. Podle statistických údajů je výskyt nízkého krevního tlaku častější, než je tomu u tlaku vysokého. Pomocí úpravy našeho jídelníčku však můžeme krevní tlak do značné míry kontrolovat.

Potraviny, které způsobují hypertenzi

Zvýšený krevní tlak, odborně hypertenze, je onemocnění, které vede k mrtvici nebo infarktu. Jedná se o civilizační problém, který se zhoršuje spolu s vývojem společnosti. Dlouhodobě zvýšený krevní tlak vede k poškození cév a ke vzniku zdraví ohrožujících nemocí. Tlak měříme pomocí speciálních přístrojů a systolický tlak, tedy ten nejvyšší, který je naše srdce schopné přijmout, je na něm jako první číselný údaj. Ideální hodnota by se měla pohybovat kolem čísla 120.

Fotografie: Pexels

Velký vliv na tuto hodnotu má věk, protože postupem let elasticita cévních stěn klesá. Potraviny, které běžně konzumujeme, mohou náš krevní tlak ovlivnit. Mezi ty, které ho zvyšují, se řadí káva, černý a zelený čaj, sůl, cibule, česnek a čokoláda. Z uvedených potravin má největší vliv na náš tlak právě káva a čaj. Pokud máme problém s tlakem, jejich konzumace by neměla překročit 2 šálky denně. Vyvarovat bychom se měli také konzumaci tučných a smažených jídel.

Čemu se při hypertenzi musíme vyhnout

Z jídelníčku bychom ale měli vynechat i některé druhy bylinek a koření, a to hlavně ženšen, ale také pálivé papričky. Negativně se na krevním tlaku podepisuje i rybíz a citronová tráva. Je zapotřebí si hlídat množství přijatých tekutin, nadměrná konzumace vody totiž krevní tlak zvyšuje. Pacienti trpící tímto onemocněním by měli pravidelně užívat léky, které tlak upravují. Jídelníček lidí s vysokým tlakem by neměl obsahovat vepřové a hovězí maso, zakysanou smetanu, máslo a sycené nápoje.

Fotografie: Pexels

Potraviny, které je naopak do jídelníčku potřeba zařadit, jsou různé bobule, velké množství zeleniny, červená řepa, banány, ovesné vločky a granátové jablko. Díky nim můžeme přírodní cestou dosáhnout snížení krevního tlaku. Zeleninu je zapotřebí kupovat čerstvou, obsahuje tak více vitamínů a živin. Ideálními bobulemi jsou borůvky, ty obsahují velké množství potřebných flavonoidů. S vysokým krevním tlakem nám pomáhají bojovat i nízkotučné mléčné výrobky, jako je mléko a jogurt. 

Snížený krevní tlak je hypotenze

Opačný problém, tedy nízký krevní tlak, mohou také do značné míry ovlivnit potraviny, které si denně dopřáváme. Při měření tlaku se jedná o hodnotu druhou a ideální číslo, které by přístroj měl naměřit, je 80. Chronickou hypotenzi provází nejen snížené hodnoty krevního tlaku, ale také únava, ospalost, bolesti hlavy, závratě a nedostatečné prokrvení končetin. Vliv na vznik tohoto onemocnění může mít i poškození nervové soustavy. 

Fotografie: Pexels

Proti nízkému krevnímu tlaku nám může pomoci pravidelné cvičení, zvýšený příjem soli a omezení rychlých pohybů. Právě během těch hrozí větší riziko ztráty rovnováhy. Výše zmíněné potraviny, které krevní tlak zvyšují, se tak v případě opačného problému nemusíme bát do našeho jídelníčku zařadit. Je ale zapotřebí myslet na to, že vše by se mělo konzumovat s mírou, a proto je třeba ani tyto potraviny do jídelníčku nezařazovat v nadměrném množství.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]