Rozumná konzumace sádla je zdraví prospěšná, nicméně je nutné dodržovat určité zásady

Fotografie: Freepik

Zdravý životní styl dnes provozuje spousta lidí. Přivede jim do života nejen pohodu a energii, ale také pomůže zhubnout několik kilogramů. Snaha o krásu a štíhlost vylučuje z jejich strany mnoho škodlivých produktů. Sádlo patří mezi potraviny, které jsou podle mnohých škodlivé, i když to tak být nemusí.

Záleží na počtu kalorií

Mnoho lidí se sádla vzdá, i když ho mají rádi. Obsahuje ale vysoké množství kalorií, 100 gramů produktu obsahuje asi 770 kalorií, což je velmi mnoho. Pokud ale jíte 10 až 30 gramů vepřového sádla, rozhodně si tím neuškodíte. Zvlášť, jestli k tomu sportujete a dodržujete zásady zdravé výživy.

Vepřové sádlo obsahuje vitaminy A, D a E. Kromě těch má ještě kyselinu arachidonovou, která zlepšuje funkci mozku, srdečního svalu a také reguluje metabolismus. Zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků, zejména, jestli se užívá s česnekem.

Fotografie: Freepik

Jestliže si malý kousek sádla dopřejete ráno, stimulujete vylučování žluči, také se zmírní problémy se stolicí a předcházíte problémům se žlučovými kameny. Existují ale také kontraindikace.

Sádlo se nedoporučuje lidem s nemocnými ledvinami

Pokud máte nemocná játra, ledviny, žlučník nebo slinivku, vepřového sádla byste se měli zdržet. Vařené nebo uzené sádlo navíc nemá pro tělo žádné další výhody. Proto je dobré vybrat si sádlo čerstvé, které prošlo veterinární kontrolou. Sami si ho poté můžete dosolit podle chuti.

Sádlo můžete použít ve studené kuchyni – namazat si ho na chleba, používá se hlavně ale při smažení různých druhů potravin. Jeho konzumace v rozumné míře tedy bude zdraví prospěšná, hlavně na srdce. Energetický příjem tuků by měl tvořit podle některých studií až 30 %.

Tuky jsou totiž skvělým zdrojem energie pro svaly nebo normální fungování srdce. Kyselina olejová snižuje hladinu LDL cholesterolu, což je účinná prevence cukrovky a dalších onemocnění.

Sádlo obsahuje také linolové mastné kyseliny, které zpomalují růst tukové tkáně. Omega 3 mastné kyseliny jsou pro naše zdraví nezbytné, protože pomáhají korigovat procesy v lidském těle. Ovlivňuje také správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému.

Mezi další výhoda sádla patří:

  • Dlouhá doba spotřeby
  • Vysoký obsah zdravých tuků
  • Dobrá roztíratelnost
  • Je perfektní na smažení

I u sádla si ale musíte dát pozor na některé věci. Jak víte, je velmi kalorický. Není vhodný pro diabetiky, a musí se umět správně skladovat, jinak by se mohlo zkazit. Ideálními podmínkami jsou chlad a temno.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]