Potraviny, které pomáhají zvyšovat krevní oběh a zároveň chrání srdce

Fotografie: Pixabay

Krev je tekutina, která dodává kyslík a živiny do vašeho srdce, plic, orgánů, svalů a dalších systémů. Dobrý oběh optimalizuje přísun kyslíku a živin do celého těla.

Jídlo, které jíte, ovlivňuje krevní oběh. Zdravé návyky včetně pravidelného cvičení, udržování dobré hydratace, udržování zdravé hmotnosti a vyhýbání se kouření – to vše může zlepšit oběh. Zdravá strava a správné návyky také snižují riziko hluboké žilní trombózy. Když jdete nakupovat, vyberte si potraviny, díky nimž bude vaše srdce a cévy „šťastné“.

Pomáhá koření, ryby nebo červená řepa

Kajenský pepř může zvýšit průtok vaší krve. Sloučenina zvaná kapsaicin v červeném pepři pomáhá uvolnit svaly, které lemují krevní cévy. To zase umožňuje snadnější tok krve a snižuje krevní tlak. Řepa je bohatá na dusičnany. Ty tělo změní na oxid dusnatý, který zvyšuje průtok krve. Řepná šťáva snižuje tlak. Průtok krve zvýšíte také červenými a fialovými bobulemi. Antokyan chrání stěny tepen a udržuje pružnost cév.

Fotografie: Freepik

Pro srdce jsou samozřejmě zdravé ryby. Losos, sleď, makrela, pstruh nebo halibut jsou ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tyto zdravé tuky zvyšují krevní oběh a snižují klidový krevní tlak. Zdraví prospěšná jsou také semínka granátového jablka. Jsou bohatá na dusičnany a antioxidanty. Tyto sloučeniny udržují tepny široce otevřené a pomáhají snižovat krevní tlak.

Cévy vám roztáhne i česnek nebo ořechy

Cévy pomáhá uvolňovat také alicin, který je v česneku. Lidé, kteří jedí dostatečné množství česneku, pociťují lepší průtok krve srdcem. Další zdraví prospěšnou potravinou jsou vlašské ořechy. Ty prospívají srdci a cévám. Důležité je jíst ořechy pravidelně. Průtok krve zvyšují také tmavě fialové hrozny, které jsou bohaté na antioxidanty. Rozšířit cévy vám může pomoci také kurkuma. Toto indické koření obsahuje kurkumin, který zvyšuje hladinu oxidu dusnatého.

Fotografie: Pixabay

Pokud vás trápí vysoký tlak, sáhněte po špenátu. Tato listová zelenina je bohatá na dusičnany. Výsledky jedné studie zjistily, že konzumace špenátu činí tepny pružnými a snižuje krevní tlak. Také citrusové ovoce podporuje krevní oběh a pomáhá předcházet tvorbě krevních sraženin. Antioxidanty v citrusech snižují zánět. Na průtok krve má dobrý vliv také čokoláda a zázvor.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]