Pomocníci, kteří vám usnadní vaření a vyplatí se je mít vždy po ruce

Kupované polotovary nejsou o ničem. Zdraví moc neprospívají a většinou ani chuť není nic moc. Ovšem mít doma připravené věci, které urychlí a usnadní vaření i pečení, to už je jiná. Co si tak doma připravit kvásek, zeleninový bujón, mít v mrazáku po ruce vývar nebo v lednici připravenou jíšku? To vám může výrazně zkrátit čas přípravy jídla.

Poctivá máslová jíška

Žádné kupované instantní jíšky a zahušťovadla. Na poctivou domácí jíšku budete potřebovat máslo a hladkou mouku. Připravíte si ji klasickým způsobem, že máslo v kastrůlku roztopíte a přidáte k němu hladkou mouku, kterou vysmažíte do požadované barvy. Jíšku pak přendáte do misky či sklenky a necháte vystydnout. Pak uložíte do lednice nebo mrazáku a podle potřeby použijete.

Zeleninový bujón

Pokud máte zahrádku a vlastní zeleninu, tak ještě lépe. Pokud ne, nevadí. Dnes je možné koupit kvalitní zeleninu. V podstatě veškerou zeleninu rozmixujete, osolíte a opražíte na sádle. Přodat můžete i různé bylinky a koření včetně hub, pro zpestření chuti. Směs navršíte do sklenic a můžete buď ještě zavařit nebo zalít rozpuštěným tukem, aby se zelenina nekazila. Je možné také směs natlačit do formiček na led a dát zamrazit. Podle potřeby pak můžete použít do polévek, omáček, pod maso.

Domácí kvásek

Kvásek můžete mít žitný, špaldový, pšeničný a dokonce si mnozí zakládají i bezlepkový kvásek, třeba z pohankové mouky. Kvásek je vlastně fermentovaná směs mouky a vody. Využijete jej namísto droždí či prášku do pečiva – při pečení chleba, housek, ale i bábovky, závinu, dukátových buchtiček a dalších laskomin.

Kefírové houbičky

Kefírové houbičky pomohou s výrobou domácího kefíru. Z kefíru je pak možné vyrobit tvaroh a získáte tak i syrovátku, kterou lze zase použít při pečení chleba nebo vaření polévky. Jak kefír, tak tvaroh i syrovátka mají řadu zdravotních benefitů. Navíc tak můžete kdykoliv použít tvaroh do buchet nebo na pomazánku či rychlý dezert.

Fotografie: Pixabay