Spánkové polohy, které zlepší kvalitu života a výrazně uleví od každodenních zdravotních problémů

Fotografie: Depositphotos

Spánek hraje pro nás všechny velmi důležitou roli. Obecně lze říci, že člověk během života stráví spánkem v průměru 25 let, tedy asi 7-9 hodin denně.

Dlouhá léta byly problémy se spánkem jedním z nejvíce přehlížených a zanedbávaných zdravotních problémů, které se nejčastěji maskovaly léky na spaní, aniž by se zjistila příčina. Podle různých studií se každým rokem objevuje stále více lidí, kteří se potýkají s problémy se spánkem. Příčiny problémů se spánkem hledáme nejčastěji kolem sebe – stres, nezdravý životní styl, únava, ale i nepohodlná matrace či polštář – všechny tyto faktory mohou kvalitu spánku ovlivnit. Ukazuje se však, že hlavním viníkem bezesných nocí či bolestí po probuzení je nevyhovující poloha při spánku, říká lékař Nick Villalobos.

Je důležité dobře se vyspat

Nedostatek kvalitního spánku nás frustruje, demotivuje a vyčerpává. Jak se s tímto problémem vypořádáme? Jak se dostatečně vyspat, abychom byli ráno odpočatí, připravení na nové aktivity a šťastní? Jak spát, abyste se dobře vyspali, a co stojí za to si zapamatovat? Důležitá by pro nás však neměla být samotná doba spánku, ale i jeho kvalita. Jak pro vás najdu tu nejlepší polohu na spaní? Na tuto otázku se dnes pokusíme odpovědět.

Nejlepší pozice pro kvalitní spánek

Poloha ve spánku ovlivňuje různé aspekty těla, jako je krevní tlak, dýchání a trávení. Každý z nás má svou oblíbenou polohu, ve které usíná. Ať už jde o ležení na zádech, na břiše nebo na boku. V noci během spánku však často svou polohu měníme, aniž bychom si to uvědomovali. Podle Shelby Harris, profesorky americké univerzity Albert Einstein College of Medicine v New Yorku, nás těchto 9 změn držení těla může „stát“ kvalitu spánku nebo způsobit různé bolesti či jiné nepříjemnosti.

1. Bolest ramene

Pokud vás po noci trápí bolesti ramene, nejlepší je to kompenzovat spánkem na jakémkoliv boku, s mírně pokrčenými nohami. Jeden polštář si můžete také přitisknout na hrudník a druhý si dát mezi nohy.

Fotografie: Freepik

2. Bolesti zad

Pokud trpíte bolestmi zad, změna polohy při spánku může mít zásadní vliv. Lehněte si na záda, pod kolena si vložte polštář a pod ohyb páteře vsuňte srolovaný ručník.

3. Problémy s dýcháním

Pokud máte zánět vedlejších nosních dutin, může být vaše poloha při spánku buď prospěšná, nebo škodlivá. Podložte si hlavu polštářem tak, aby byla mírně vyvýšená. Tím se zabrání ucpání dutin.

4. Bolesti hlavy

Jedná se o jeden z nejčastějších spánkových problémů vůbec a nevhodná poloha během spánku ji může ještě zhoršit. Když jdete spát, obklopte si hlavu polštáři tak, jak se to provádí u novorozenců, aby se vám během spánku neohýbala šíje. Existují na to i speciální polštářky.

5. Premenstruační syndrom

Ženám, které trpí příznaky spojenými s premenstruačním syndromem je doporučováno, aby si lehly na záda a pod kolena si vložily polštář. Touto spánkovou polohou dojde k zabránění nepřirozené polohy páteře.

6. Vysoký krevní tlak

Pravidelně si kontrolujte krevní tlak u svého lékaře a dodržujte jeho pokyny. Bylo prokázáno, že u osob s tímto zdravotním problémem spaní na břiše s hlavou položenou na polštáři pomohlo k výraznému snížení krevního tlaku.

7. Problémy s trávením

Pokud máte problémy s trávením, ujistěte se, že spíte na levém boku. To má velký význam, protože žaludek se nachází mírně vlevo od těla. Pokud tedy spíte na levém boku, gravitační síla zlepší proces trávení.

Fotografie: Freepik

8. Bolest šíje

Jestliže se často budíte s nepříjemnou bolestí šíje nebo omezenou pohyblivostí, je v tomto případě klíčovou správná podpora hlavy. Pod krk si položte malý srolovaný ručník. Můžete si ji také umístit pod polštář.

9. Pálení žáhy

Ačkoliv se to nezdá, pálení žáhy může také znepříjemnit kvalitní spánek. V tomto případě se tedy také doporučuje spánková poloha na levém boku, a to kvůli žaludečním kyselinám, které se mohou vracet do jícnu a působit nepříjemnosti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]