Pití kávy má své výhody a nevýhody. Odborníci prozradili, kolik šálků denně je ještě v pořádku

Fotografie: Freepik

Výzkumy pití kávy bývají často rozporuplné, ale je dobré vědět, že stejně tak jako má káva své výhody, tak má i své nevýhody. Káva dokáže zázraky, je prospěšná při psychickém vypětí, ale pomáhá třeba i hubnout. Je však nutné myslet na to, že ani s konzumací kávy se to nesmí přehánět.

Správné množství

Podle studie provedené na 40 000 dospělých je jasné, že konzumace více než čtyř šálků kávy denně může mít negativní vliv na naše zdraví. Ideální množství se tedy pohybuje maximálně okolo dvou nebo tří šálků silné kávy denně. Pokud toto množství nedodržujete, je na místě zvážit nějakou změnu.

Příliš mnoho cukru

Jedna věc je, když pijete obyčejné černé espresso. Co ale pokud si rádi dopřáváte latte, a rovnou s nějakými sladkými příchutěmi? Kalorická hodnota takového nápoje vám vyrazí dech a obsah cukru také.

Jedno karamelové latte obsahuje až 30 gramů cukru v jednom šálku. Přitom je dobře známé to, že konzumace nadměrného množství cukru může vést k předčasné smrti. Pokud je tedy toto vaše slabost, je potřeba zkusit se naučit pít jiné, méně sladké varianty a preferovat domácí přípravu kávy oproti kavárnám.

Fotografie: Freepik

Nadbytek kofeinu

Jedním z důvodů, proč pijeme kávu, je obsah stimulujícího kofeinu. Některé studie tvrdí, že kofein může ve skutečnosti prodloužit život a vést ke zlepšení celkového zdraví a potlačení rizika vzniku některých vážných chorob. To však platí pouze tehdy, je-li kofein konzumován v rozumném množství.

Kofein také stimuluje činnost srdce, ale zároveň může nepříznivě narušit jeho rytmus a zvýšit krevní tlak. Způsobuje také zadržování tekutin v těle a může způsobit i psychické změny.

Musíme si tedy dávat pozor, kolik kofeinu denně vypijeme. Konzumace více než 1 000 miligramů kofeinu denně může mít negativní účinky na zdraví, včetně zvýšené úzkosti, nespavosti a zažívacích potíží.

Výhody kávy

Pravidelné pití kávy ve správném množství má mnoho výhod – třeba právě dlouhověkost. Lidé, kteří pijí každý den šálek kávy, jsou vystaveni o 10 až 15 procent menšímu riziku úmrtí než ti, kdo kávu nepijí vůbec.

Bránit se kávě zcela tedy nemá smysl, a spíše si škodíte. Dopřejte si však kávu bez cukru a případně jen s mlékem, nikoliv se smetanou. Dejte si spíše dva šálky dopoledne a jeden odpoledne a na večer už se kávě úplně vyhýbejte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]