Každý zub je přímo propojen s určitým orgánem v těle. Bolest v ústech upozorní na zdravotní potíže

Fotografie: David Shankbone / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zuby jsou úzce spojeny s určitými orgány, a proto jejich bolest může vypovídat o závažných onemocněních. Ne vždy se jedná o problémy v dutině ústní.

Zatímco většina lidí považuje bolest zubů za známku onemocnění dásní nebo zubního kazu, v některých případech se může jednat o signál problémů uvnitř těla. Důvodem je především skutečnost, že každý zub je zodpovědný za určitý orgán nebo tělesný systém, a proto mohou být nepříjemné pocity v každém z nich pouhým varovným signálem před skutečnými potížemi, říká doktorka Christine Frank.

Bolest zubů a lidské zdraví

Pokud vás trápí nesnesitelná bolest zubu, je logické zajít si k zubaři a hledat problém přímo u zdroje bolesti. V některých případech se však stává, že je zub zcela zdravý, nebo byl již dávno odstraněn, ale bolest v tomto místě o sobě přesto občas dává vědět. A právě tento pozoruhodný příznak může být jasnou známkou problémů ve vnitřních orgánech, které vysílají signály do zubů, s nimiž jsou spojeny. Níže se můžete seznámit, co může znamenat bolest každého z nich:

  • Dolní a horní řezáky odráží stav ledvin a močového měchýře, zatímco špičáky mohou poukazovat na problémy s játry. Bolest prvního a druhého řezáku je také často známkou chronické pyelonefritidy, cystitidy nebo zánětu středního ucha.
  • Střídavá bolest prvního řezáku a stálá bolest ve stejné oblasti může poté často upozorňovat na tonzilitidu, osteochondrózu, cholecystitidu nebo hepatitidu. Při alergických reakcích, jako je astma nebo rinosinusitida, a také při chronickém zánětu plic a kolitidě poté často bolí čtvrtý a pátý řezák.
  • Premoláry (4. a 5. zub, umístěné po obou stranách čelistí za špičáky) jsou úzce spojeny s plícemi a tlustým střevem.
  • Kořenové zuby (6. a 7. zub) ukazují na stav slinivky, sleziny a žlučníku, zatímco zuby moudrosti na stav srdce a tenkého střeva.
  • Bolest dolních a horních stoliček je ukazatelem problémů s ramenními nebo kolenními klouby a může také indikovat zánětlivé procesy ve střevech.
  • Bolest horních šestek a sedmiček je spojována s gastritidou, anémií, vředovou chorobou dvanáctníku nebo zánětem slinivky břišní – pozor, pokud vás bolí pouze horní šestky, můžete mít nádor štítné žlázy, zánět vedlejších nosních dutin, angínu nebo zanícenou slezinu.
dásně zuby
Fotografie: Freepik

Mezi orgány a zuby existuje velmi úzká vazba, a proto byste měli vždy věnovat pozornost stavu své ústní dutiny. Obzvláště důležité je také pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře, abyste potenciální problémy odhalili co nejdříve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]