Nehty jsou odrazem zdraví. Podle jejich stavu lze poznat, co tělo zrovna trápí

Fotografie: Freepik

Barva, struktura nebo tvar nehtů jsou odrazem stavu těla a zdraví člověka. Některé změny na nehtech jsou neškodné, jiné značí chronické nebo vážné onemocnění. Zdravotní stav se dokonce pozná i podle rychlosti růstu. Zjistěte, co lze ještě ze stavu nehtů vyčíst.

Krásné a pěstěné nehty jsou vizitkou daného člověka, někdy i přes veškerou péči však trpí konkrétními neduhy, za kterými mohou stát chronická onemocnění nebo vážné choroby. Důležité jsou tvar, struktura i tloušťka nehtů, které jsou zrcadlem zdraví. Sledovat je nutné také dorůstání nehtů, u všech změn je dobré kontaktovat dermatologa.  Co značí určité neduhy a trápení s nehty?

Žluté nehty

Proč žloutnou nehty? Důvodů může být více, ke žloutnutí nehtů dochází v seniorském věku, u kuřáků nebo po použití některých laků na nehty. Může jít také o plísňové onemocnění, v ojedinělých případech může žloutnutí způsobit cukrovka nebo psoriáza.

Suché, křehké a lámavé nehty

K lámavosti dochází při častém kontaktu s chemikáliemi nebo vodou, při nadměrném používání odlakovače. Ke křehkosti nehtů může dojít vinou plísňové infekce nebo při onemocnění štítné žlázy. Je vhodné doplnit vitamíny řady A, C a biotin.

Fotografie: Freepik

Vypouklé a ohnuté nehty

Zvětšené a ohnuté konce směrem dolů značí nízký obsah kyslíku v krvi, což může souviset s plicním nebo srdečním onemocněním, na vině mohou být zánětlivá onemocnění střev nebo ledvin. Tento jev je pozorován i u pacientů s AIDS.

Bílé skvrny

K bílým skvrnkám dochází při poranění nebo při plísňové infekci.

Vodorovné bílé čáry

Objevují se při větším zranění nebo skřípnutí nehtu, důsledkem cukrovky a onemocnění oběhového systému. Tyto čáry také vznikají při nedostatku zinku v těle.

Svislé rýhy a hrboly

Nehty s rýhami se objevují u starších osob a seniorů, protože souvisí se stářím. Nejedná se o onemocnění. Je dobré doplnit hořčík a vitamín B12.

Nehty se s prohlubní

Prohlubeň nebo takzvaná lžička na okrajích vzniká při srdečních chorobám nebo při hypotyreóze, což je onemocnění štítné žlázy. K tomuto jevu dochází i při nedostatku železa.

Fotografie: Freepik

Jamky

Na nehtech se může objevit také více jamek najednou, což je známka psoriázy nebo artritidy. Kromě toho trápí tento stav pacienty s poruchami pojivové tkáně nebo alopecia areata, což ovlivňuje nejen stav nehtů, ale i vlasů, především jejich vypadávání.

Tmavé skvrny

V případě, že se objeví tmavé skvrny nebo pruhy na nehtů bez předešlého zranění, vyhledejte lékaře, protože se může jednat o rakovinu.

Růžové pruhy na bílém podkladu

Někdy dojde ke zbělání nehtů a výskytu růžových pruhů, může se jednat o doprovodný jev cukrovky, srdečních obtíží nebo chorob ledvin a jater.

Jak se starat o nehty?

Krásné nehty nejsou samozřejmostí, je nutné dbát na:

  • vyváženou stravu s vysokým obsahem bílkovin a antioxidantů,
  • doplnění vitamínů a minerálů,
  • ochranu rukou a nehtů od působení chemikálií nebo vody,
  • pravidelnou péči a stříhání nehtů,
  • ošetření pomocí olejů, především kokosového.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]