Mnozí je mají na zahradě, ale vůbec neznají jejich léčivou sílu. Ostružiny nabízejí celou řadu zdravotních benefitů

Fotografie: Pixabay

Ostružiny jsou vynikajícím doplňkem každé stravy. Jsou doslova nabité živinami a antioxidanty. Jsou nejen chutné, ale i vynikajícím zdrojem vitaminu C, A, K, vlákniny. Lze je velmi snadno začlenit do stravy. Hodí se do kaší, jogurtů, dezertů nebo jen tak samotné na svačinku. Dalším jednoduchým způsobem, jak zahrnout ostružiny do stravy, je ovocné smoothie.

Vitamin C

Vitamin C se podílí na syntéze bílkovin a je nezbytný pro tělo, aby produkovalo kolagen a určité neurotransmitery. Tyto procesy jsou životně důležité pro mnoho tělesných funkcí, včetně hojení ran. Vitamin C má také antioxidační vlastnosti a podílí se na fungování imunitního systému.

Zdroj vlákniny

V potravinách existují dva druhy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě a je spojená se snížením hladiny cukru v krvi a pomáhá člověku udržovat zdravou hladinu cholesterolu. Nerozpustná vláknina se nerozpouští ve vodě, ale podporuje zdravé trávení. Ostružiny obsahují rozpustné i nerozpustné druhy vlákniny.

Fotografie: Pixabay

Antioxidanty

Ostružiny obsahují vysoké množství antioxidantů, jako jsou antokyany. Antioxidanty pomáhají lidem bojovat proti nepříznivým účinkům volných radikálů v těle. Volné radikály mohou poškodit buňky a předpokládá se, že jsou úzce zapojeny do procesu stárnutí a dalších nepříznivých zdravotních stavů, jako je rakovina a srdeční choroby. Tělo používá antioxidanty ke snížení poškození, které mohou volné radikály způsobit.

Vitamin K

Ostružiny jsou vynikajícím zdrojem vitaminu K. Jedná se o důležitou živinu pro srážení krve, která je nezbytná pro správné hojení ran. Vitamin K je také spojován se zdravím kostí, zdravým srdíčkem, zlepšuje citlivost na inzulín, snižuje menstruační bolesti a silné krvácení, podporuje funkce mozku.

Vitamin A

Ostružiny také obsahují vitamín A, který plní v těle hned několik funkcí. Podporuje imunitní systém, který bojuje proti infekcím a nemocem. Podporuje také růst a údržbu zubů a kostí a udržuje pokožku zdravou. Vitamin A je zodpovědný za produkci pigmentů v sítnici oka a pomáhá podporovat zrak, zejména při slabém osvětlení.

Zdroj: Healthline