Objevujete rádi nové bylinky a čaje? Pokud ano, měli byste vyzkoušet čaj Čaga (chaga)

Zkoušíte rádi nové bylinkové čaje? Pokud ano, pak vás zaujme i dnešní článek, který je věnován méně známému čaji. Čaj se připravuje z houby nazývané chaga (čaga) nebo také Inonotus obliquus či rezavec šikmý. Jedná se o tradiční surovinu severských a sibiřských kmenů po celá staletí. Za její popularitou a oblibou stojí pestré spektrum bioaktivních látek. Je jedním z nejčistších zdrojů betaglukanů, adaptogenů a antioxidantů na světě.

Jednoduše řečeno, čaj Chaga se vyrábí vařením kousků jedinečně vyhlížející a těžko dostupné houby. Její vzhled je jedinečný, vůbec nepřipomíná klasickou houbu s nožičkou a kloboučkem. Připomíná spíš kus spáleného uhlí. Ve skutečnosti se i vědci dohadují, zda by měla být klasifikována jako houba či nikoliv. Roste pouze na kmenech březových stromů, které se nacházejí na Sibiři a v různých dalších chladných oblastech planety, jako je severní Kanada a Aljaška. Sběrači pro ně musí šplhat až do výšky sedm metrů.

Důvodem, proč chaga roste exkluzivně na březových kmenech, je to, že z nich získává živiny potřebné k množení. Nepovažujte však chaga za parazitický organismus. Funguje na bázi něco za něco – svou laskavost vrátí tím, že udržuje břízy zdravé. Ve skutečnosti se říká, že chaga pomáhá oživit nemocné stromy!

Pokud je chaga schopná léčit stromy od nemoci, představte si, co může udělat pro vás! V podstatě nejde o žádnou novou rostlinu. Používá se od nepaměti. Lidé si z ní připravují čaj nebo ji suší/drtí a přidávají do polévek, smoothie, dezertů, k masům a do jiných pokrmů, pro zpestření chuti a zvýšení nutriční hodnoty jídla. Chuť čaje je dřevnatá. Ne každému bude asi chutnat, ale zpříjemnit se dá přidáním citronové šťávy a medu.

Jak chaga působí na lidské zdraví?

  • Pomáhá zmírnit dopady stresu – čaj Chaga je považován za nápoj plný adaptogenu, což znamená, že pomáhá vašemu tělu efektivněji se přizpůsobovat stresu, čímž snižuje jeho škodlivé účinky

  • Léčí záněty – pomáhá při řešení zdravotních problémů, které jsou spojeny s chronickým zánětem, jako jsou srdeční choroby a revmatoidní artritida

  • Snižuje riziko srdečních chorob

  • Snižuje riziko rakoviny

  • Podporuje mladistvou pleť

  • Podporuje trávení

Fotografie: Healthybuilderz