Snížení vysokého cholesterolu podomácku: Pomohou zdravé tuky i vláknina

Fotografie: Depositphotos

Vysoký cholesterol je nebezpečný problém, který může mít vážný dopad na vaše zdraví. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte tyto snadné triky.

Příliš vysoké hladiny cholesterolu v krvi představují velké nebezpečí, které může vyústit v mnohem vážnější zdravotní stavy, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Je proto důležité zaměřit se na potenciální léčbu problému, se kterou vám dle lékařky Imashi Fernando dokáží pomoci jednoduché změny životního stylu. Důležité je zejména zaměřit se na zdravé stravování a pravidelnou fyzickou aktivitu.

Jezte více zdravých tuků

Ačkoli by se mohlo zdát, že tuky přispívají k hladinám cholesterolu v krvi, pokud jde o ty zdravé, účinek je opačný. Právě potraviny s vysokým obsahem mononenasycených kyselin totiž podporují krevní oběh a snižují riziko poškození cév, uvádí doktorka Fernando. Patří mezi ně například olivový olej, ořechy, řepkový olej, avokádo, ořechy a semínka, tučné mořské ryby nebo také luštěniny. Případně je pak můžete užívat ve formě doplňků stravy.

Vyhýbat byste se měli naopak nenasyceným tukům, které zvyšují cholesterol a mohou mít vážný dopad na vaše zdraví. Obsahují je zejména potraviny, jako je margarín, sádlo, pečivo, smetana, některé druhy sýrů, slané pochoutky, sladkosti a zpracované potraviny. Nadměrný příjem těchto produktů je dle serveru Healthline také spojován s vyšším rizikem vzniku cukrovky, obezity a psychických onemocnění.

Nový výzkum odhalil tyto kritické chyby, kterými si většina lidí ničí zdraví srdce

Fyzická aktivita a vláknina

Se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi vám dokáže pomoci také pravidelná fyzická aktivita, jak dokládají odborné studie, a to nejlépe ve formě procházek, plavání či jízdy na kole. Tato aerobní cvičení mají velmi dobrý vliv na krevní oběh a pomáhají ho chránit před nebezpečnými problémy, jako je právě tvorba plaku nebo také krevních sraženin. Pro dosažení maximálního výsledku je však nezbytné provádět je alespoň čtyřikrát do týdne (nejlépe každý den alespoň 30 minut).

cvičení fitness
Fotografie: Freepik

Proti nebezpečnému cholesterolu skvěle působí také rozpustná vláknina, uvádí výzkumníci. Ta se hojně vyskytuje v rostlinách a celých zrnech. Stačí začít konzumovat více potravin s jejím obsahem a vaše problémy budou brzy pryč. Kromě toho podpoříte svůj trávicí trakt a metabolismus těla. Mezi potraviny, které ji obsahují, patří luštěniny, ovoce a zelenina, semena a obiloviny. Vláknina vám také pomůže porazit zácpu, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]