Jednoduché způsoby, jak posílit imunitu a tím zlepšit obranyschopnost těla

Oslabená imunita je příčinou únavy, malátnosti, častého onemocnění. Aby imunita fungovala jak má, je potřeba ji posilovat řadou činností. Existuje soubor věcí, které můžete sami pro sebe udělat, a tím posílit imunitní systém a být nemocní jen minimálně nebo vůbec. To určitě za to stojí.

1. Strava

Klíčová je bezesporu strava a zaměření se na potraviny, které mají protizánětlivý efekt. Nebudeme jmenovat konkrétní potraviny, protože těch je neuvěřitelné množství. Nejspíš každý ví, co znamená zdravě se stravovat. Méně solit, sladit, nepřejídat se, místo smaženého volit raději vaření v páře či pečení, vyhýbat se uzeninám, polotovarům. Skvělé je vzít si příklad ze středomořského stylu stravování.

2. Pitný režim

Pitný režim je stejně důležitý, jako zdravé stravování. Do pitného režimu patří voda, čaje (neslazené), ovocné a zeleninové šťávy, polévky. Určitě zde nepatří káva nebo slazené limonády.

3. Spánek

Nedostatek spánku neprospívá zdraví, to není žádná novinka. Přesto mnoho lidí spánek neřeší. Zdravé spánkové návyky jsou důležité. Neříkáme, že se někdy nemůže protáhnout večírek, ale nemělo by to být pravidlo. S lepším spánkem mohou pomoci bylinky, některé potraviny a pravidelné rituály.

4. Pohyb

Co se nehýbe, umře. I stojatá voda tleje. Fyzická aktivita je pro zdraví rozhodně důležitá. V podstatě je jedno, zda si vyberete ten či onen sport, důležité je denně se hýbat a fyzicky namáhat tělo. Za úplně nejvhodnější se považuje pohyb venku na čerstvém vzduchu.

5. Meditace a jóga

Jóga je o práci s dechem a správné dýchání ovlivňuje celou řadu tělesných pochodů. Meditace (nebo jiný způsob odpočinku) je stejně důležitý, jako výše uváděné činnosti. Mimo to jóga prospívá nejen psychice, ale i fyzickému tělu. Cvičte jógu nebo jiná podobná cvičení a naučte se „vypínat“.

6. Bylinky

Nejen zdravé jídlo, ale i bylinky mohou pomoci s posilováním imunity. Existují takové, které přímo posilují imunitu, díky obsahu některých vitamínů. Výtečný je například šípkový čaj, heřmánkový, kopřivový, zázvorový a další.

7. Otužujte se

Otužování má celou škálu zdraví prospěšných benefitů. Prospívá cévám a srdci, zbavuje různých bolestí, léčí vysoký krevní tlak a posiluje psychickou odolnost i imunitu. Je to sice nejméně příjemná činnost, zato s úžasnými zdravotními výhodami. Dokonce prodlužuje život.

Fotografie: Pixabay