Nejdůležitější vitamíny a minerály pro podporu zdraví kardiovaskulárního systému

Fotografie: Freepik

Chcete mít zdravý kardiovaskulární systém? To je možné pouze v případě, že do svého jídelníčku začleníte vitamíny, minerály a stopové prvky, které mají příznivý účinek na srdce a cévy. Takových potravin je naštěstí celá řada a zakomponovat je do jídelníčku není vůbec složité. Skvělé je především to, že většina z nich je levných a dokonce i chutných.

Hlavní příčinou úmrtí světové populace jsou kardiovaskulární nemoci. Správné fungování kardiovaskulárního systému je často klíčem k dlouhému a spokojenému životu. Jak podporovat zdravé srdce a cévní funkce? Zde jsou klíčové nástroje. A také podrobný seznam produktů, které je zapotřebí do stravy zahrnout. V jídle je klíč je všemu. Dávejte si pozor, co si dáváte do těla.

Látky a minerály pro zdravé srdce

Mezi důležitými látkami, které do svého organismu musíte pravidelně dodávat prostřednictvím stravy, patří vitamín C, hořčík, koenzym Q10 (tzv. ubichinon), vápník a omega-3 mastné kyseliny. Každá z těchto složek se nachází ve velkém množství potravin. Podívejme se proto na základní věci, které byste nikdy neměli zapomínat, až si budete psát jídelníček na další týden.

Soustřeďte se na největší zdroje draslíku, jako banány, meruňky, rozinky, datle nebo fíky. Konzumace jakéhokoli čerstvého ovoce by měla být samozřejmostí. Prospěšná je také čerstvě vymačkaná šťáva z granátového jablka, pokud budete chtít něco exotičtějšího.

Vlákninu získáte z ovesných vloček, esenciální tuky zase z ořechů všech druhů. Olivový olej je pro srdce také prospěšný, protože rozpouští cholesterolové plaky, posiluje krevní cévy a činí je pružnější. A nezapomeňte na mastné ryby, jako je např. losos s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.

Co dalšího zahrnout do stravy?

Zázvor pomáhá aktivovat kapilární krevní oběh, pomáhá odstranit křeče a bolesti hlavy. Česnek stimuluje krevní cévy a ředí krev. Sorrel obsahuje kyselina šťavelovou, která aktivuje cévní tonus a ředí krev.

Rajčatová šťáva má schopnost snižovat krevní tlak a nitrolební tlak. Mladé brambory jsou bohatým zdrojem draslíku a stimulují vedení srdečního svalu. Avokádo snižuje hladinu cholesterolu v krvi a obsahuje beta-karoten a lykopen, které mají pozitivní vliv na fungování srdce.

Špenát obsahuje lutein, kyselinu listovou a draslík. Snižuje díky nim pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárního onemocnění až o 25 %. Tmavá čokoláda má pozitivní vliv na funkci srdce, snižuje hladinu cholesterolu a krevního tlaku a aktivuje průtok krve do mozku.

Jablka snižují pravděpodobnost ischemie a dalších onemocnění kardiovaskulární povahy. Navíc jsou skvělým zdrojem vitamínu C a antioxidantů. Dýně snižují krevní tlak, jsou zdrojem vlákniny, betakarotenu, vitamínu C a draslíku.

A proč to všechno potřebujete?

Vitamín C všichni známe a víme, že posiluje imunitní systém. Kromě toho je ale také silným antioxidantem, chrání buňky těla před poškozením volnými radikály. Zároveň se podílí na výrobě energie a syntéze ATP (kyseliny adenosintrifosforečné). Pomáhá také posilovat cévní stěny, obnovuje jejich pružnost a snižuje křehkost kapilár.

Hořčík se podílí na výměně elektrolytů a hydrolýze ATP. Řídí elektrické napětí článků. To znamená, že když chybí, jsou buňky vzrušivější. Odborníci tvrdí, že nedostatek hořčíku vede k srdečním onemocněním a zvyšuje jejich výskyt. Koenzym Q10 působí jako vitamínová sloučenina, která transformuje elektrony do mitrochondrií a podporuje syntézu ATP.

Vápník řídí neuromuskulární vedení elektrických impulsů do srdečního svalu. Dochází tak ke kontrakci svalu. Omega-3 mastné kyseliny asi není třeba představovat.

Odborníci již prokázali vztah mezi omega-3 a kardiovaskulárními chorobami. Omega-3 pomáhají normalizovat krevní tlak, stabilizovat stávající aterosklerotické plaky a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]