Nejčastější chyby při low carb stravování, kterým je lépe se vyhnout

Low carb je typ stravování s nízkým obsahem sacharidů a jde o populární záležitost, kde je také velmi snadné dopouštět se chyb. Existuje mnoho překážek, které mohou vést k nepříznivým účinkům a suboptimálním výsledkům. Chcete-li využít všech metabolických výhod low-carb stravování, nestačí jen omezit sacharidy.

Počet zájemců o tento typ stravování narůstá a do změny jídelníčku skáčou přímo po hlavě. Také já jsem fandou změn a vím, že mnohdy není na co čekat, ale rovněž si uvědomuji, že je nutné dostudovat si vše potřebné, alespoň v tomto případě to platí. Začátečníci si mohou díky neodborně sestavené změny jídelníčku zadělat na řadu zdravotních problémů. Podíváme se dnes společně na nejčastější chyby začátečníků.

Striktní vyřazení sacharidů

První chybou je bezpochyby striktní vyloučení sacharidů ze stravy. Low carb (nízkosacharidová dieta) však nevylučuje ze stravy sacharidy úplně. Ze stravy se vylučují sladkosti, pečivo, těstoviny, škrob, brambory, rýže, alkohol, mouka, limonády a většina ovoce. Jenže i zelenina obsahuje sacharidy, ale právě tu je vhodné konzumovat, kvůli obsahu živin a vlákniny. Je však potřeba vybírat zeleninu s nižším obsahem sacharidů. Sacharidy se tedy striktně sníží, ale nevylučují se ze stravy úplně. Navíc je vhodné začít sacharidy vypouštět ze stravy postupně, ne ze dne na den.

Skok po hlavě

Velkou chybou je připravit svému tělu šok a přejít na nízkosacharidové stravování rychle. Nebude to dobré pro vaši psychiku ani pro vaše tělo. Většina lidí, jak rychle začne, tak rychle skončí. Na postupný přechod a vyřazování potravin, snižování sacharidů ve stravě si dopřejte minimálně několik dní.

Hodně bílkovin ve stravě

Low carb stravování není o tom, že budete jíst hodně bílkovin. V podstatě je vhodné držet se cca tabulek, které určují správný poměr živin – sacharidy, bílkoviny, tuky. Jestliže konzumujete libové maso, drůbež, vajíčka, pak nedostanete do těla potřebné množství tuků, ale nadměrné množství bílkovin. Je tedy vhodné sestavovat si předem jídelníček a o jídle přemýšlet.

Vyhýbání se tukům

Většina lidí přechází na tento typ stravování s vidinou zhubnutí, někteří ze zdravotních důvodů. Je potřeba si uvědomit, že tělo používá jako zdroj energie buď sacharidy nebo tuky. Když ze své stravy vyloučíte sacharidy, je potřeba doplnit o tuky a těch se většina lidí bojí, protože slovo tuk je odstrašující. Tuků se většina lidí chce zbavit, tak proč je ještě konzumovat? Proto…Tuky máme nasycené a nenasycené.

Nasycené jsou většinou tuhé, nenasycené v kapalném skupenství. Dalším vodítkem je, že nasycené tuky jsou převážně živočišného původu a jejich vysoký příjem škodí zdraví – má neblahý vliv na hladinu cholesterolu, obezitu a srdečně-cévní onemocnění. Ale i ty do jídelníčku patří. Jen je vhodné si opět pohlídat příjem nasycených tuků. Ve zdravém jídelníčku by měly převažovat tuky nenasycené. Tuky do low carb patří, tělo si z nich bere energii. Pouze je vhodné pohlídat si podíl nasycených a nenasycených.

Nedostatek sodíku a hořčíku

Na dietě s nízkým obsahem sacharidů klesá hladina inzulínu a vaše tělo začíná spolu s ním vylučovat přebytek sodíku a vody. Sodík je však rozhodujícím elektrolytem. Nízké hladiny sodíku mohou znamenat problém, ledviny ho totiž vyloučí příliš mnoho. To je jeden z důvodů, proč mají někteří lidé vedlejší účinky na tuto dietu s nízkým obsahem sacharidů, jako je závrať, únava, bolesti hlavy, zácpa, zápach z úst. Nejlepší způsob, jak obejít tento problém je přidat více sodíku do vaší stravy. Můžete to udělat tak, že budete kontrolovatelně solit potraviny – pokud to však nestačí, zkuste každý den vypít šálek vývaru.

Dalším minerálem, který často u strávníků low carb chybí, je hořčík. Je to jednoduše dáno tím, že se ze stravy vyloučí některé druhy potravin (pseudoobiloviny), které tento minerál obsahují. Je proto vhodné si předem zjistit, jak tento minerál doplnit i při tomto typu stravování. Opět jsme u toho, zjistit si co nejvíce o veškerých potravinách. U low carb připadá v úvahu minerální voda Magnesia, mandle, kvalitní hořká čokoláda, minerální koupele v hořčíkové soli, protože hořčík se do těla může dostat i prostřednictvím pokožky, dále pak doplňky stravy.

Další časté chyby

  • Hledání náhražek za nezdravá jídla

  • Vytváření vlastních pravidel

  • Nepřizpůsobení stravy sportu

  • Omezený nebo vůbec žádný pohyb

  • Příliš mnoho mléčných výrobků

  • Nedostatek kalorií ve stravě

  • Špatně rozvržené nebo vůbec nerozvržené nutriční hodnoty

  • Pohodlnost připravovat si nákup a jídelníček předem

Obrázky: pixabay.com