Potvrzeno, každodenní konzumace vajec neohrožuje zdraví

Vejce se po dlouhou dobu těšila smíšené popularitě. Zatímco někdy se doporučovala, jindy zase zatracovala, nikdo si pořádně nebyl jistý, jestli je tedy jíst, nebo ne. Zejména ti, co trpí na vysoký cholesterol, se dodnes domnívají, že vejce jsou vůbec to nejhorší, co by si mohli dopřát. Ve skutečnosti jsou ale vejce velmi zdravá a nutričně vyvážená potravina, která může být bez potíží běžnou součástí vašeho jídelníčku.

Bohaté na živiny

Vejce je plné prospěšných látek – od vitamíny, přes minerály, až po zdravé tuky a bílkoviny. Ve vejcích najdeme například tyto velmi důležité prvky – vitamín A, B5, B12, fosfor, kyselinu listovou a selen. A to vše ve vysokých dávkách, které vám pomohou udržet si zdravý příjem všech nezbytných látek.

Kromě toho jsou vejce obrovským zdrojem bílkovin. A to těch, které jsou navíc biologicky hodnotnější než proteiny z masa nebo mléka. Obsahují totiž vysoký podíl esenciálních aminokyselin, které si náš organismus sám neodkáže vyrobit, a proto jich musíme přijímat vysoké množství.

Obávaný cholesterol

Jak to tedy s vejci a cholesterolem je? Vědci se doposud mýlili, nebo jak máme ten zmatek chápat? Jednou pro vždy si tedy řekněme, jak to je. Vejce cholesterol obsahují, to je fakt. Je ale potřeba rozlišovat mezi dvěma typy cholesterolu. Jeden z nich k našemu životu běžně potřebujeme, jiný nám může škodit. Vejce neobsahují o mnoho více škodlivého cholesterolu než jakákoliv podobná potravina. Není třeba se tedy vajec bát a při vyvážené stravě si je může dopřát skutečně každý.

Obsahuje cenné mastné kyseliny

Důležitou složkou tuků jsou právě mastné kyseliny. V obyčejném vejci běžně najdeme až 6 g mastných kyselin. Ty mají často antitrombotické, antiaterosklerotické a protizánětlivé vlastnosti, což znamená, že jejich konzumace zabraňuje vzniku srdečních chorob a podporuje zdravý krevní oběh.

Pro zdravé oči

Vejce obsahují dvě látky, které jsou zcela klíčové pro zdraví našich očí – jde o lutein a zeaxantin. Tyto látky jsou nezbytné pro správný vývoj a fungování oka, ale co je snad ještě podstatnější, zabraňují zhoršování zraku s přibývajícím věkem. Přirozeně totiž ve stáří naše oko ochabuje a my pomalu ztrácíme ostrý zrak a přesné vidění. Je to do jisté míry přirozený proces, ale dá se zpomalit – a to právě díky těmto dvěma látkám, které můžete každodenně konzumovat ve vejcích.

Zasytí a dodají energii na dlouhou dobu

Vejce se hodí jako skvělá snídaně. A to právě proto, že se díky nim budete cítit dlouho sytí a plni energie. Je to zvláště vysoký obsah bílkovin, který způsobí, že nebudete mít brzy hlad a vaše tělo bude fungovat dobře, bez únavy a vyčerpání. Podle některých studií jsou vejce také skvělou ranní snídaní pro ty, kteří se snaží zhubnout. Zabrání zbytečnému přejídání a záchvatům chutí na sladké.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]