Rozpoznejte včas varovné příznaky blížícího se infarktu. Tělo na něj upozorňuje až měsíc dopředu

Fotografie: Depositphotos

Pokud si budete dávat pozor na těchto osm příznaků, které vaše tělo vysílá, uděláte vše pro to, abyste se vyhnuli infarktu.

Infarkt se typicky projevuje bolestí za hrudní kostí, která se může šířit i do krku nebo horních končetin. Příznaky ale mohou být i jiné: nevolnost, bolesti břicha nebo pocity slabosti. Dobrou zprávou je, že v České republice počet infarktů ubývá. Podle statistik je infarkt příčinou úmrtí u zhruba o poloviny lidí méně, než tomu bylo před deseti lety. Může za to jednoznačně celkové zlepšení životního stylu. I přesto ročně na infarkt v Česku zemře kolem čtyř tisíc lidí. Zjistěte, jak snížit riziko jeho vzniku, radí lékařka Brunilda Nazario.

Co se nám tělo snaží sdělit

Základem toho, co vám může zachránit život je věčně omílaná prevence, naslouchání sebe sama a zdravý životní styl.  Připravili jsme pro vás 8 důležitých varovných příznaků, které nám naše tělo vysílá měsíc před infarktem. To samozřejmě neznamená, že musíme své tělo kontrolovat každou minutu, je zbytečné stát se hypochondrem. Pokud si však uvědomíme příznaky, které nás znepokojují, a včas vyhledáme lékařskou pomoc, můžeme předejít tragédii.

Fotografie: Freepik

Bolí vás břicho

Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, pocit plnosti nebo žaludeční nevolnost, které se vyskytují jak u mužů, tak u žen. Jak poznáte, že vás netrápí zažívání, ale srdce? Bolesti břicha před infarktem jsou epizodické, odeznívají a pak se na krátkou dobu vracejí.

Jste věčně unavení

Neobvyklá únava je jedním z nejdůležitějších příznaků, které mohou signalizovat blížící se infarkt. U žen se vyskytuje mnohem častěji než u mužů. Občas je unavený každý z nás, buďte ale podezřívaví, pokud vás dlouhodobě unavují i ty nejjednodušší úkony, jako je stlaní postele nebo sprchování.

Fotografie: Pixabay

Trpíte nespavostí

Nespavost může být také příznakem blížícího se infarktu, zejména pak u žen. Pokud nemůžete dlouhodobě usnout, zvyšuje se tím riziko mozkové mrtvice. Dlouhodobá nespavost nás činí podrážděnějšími a stresovanějšími. Tento psychický stav jde s infarktem ruku v ruce.

Máte potíže s dýcháním

Samozřejmě, že může souviset s různými respiračními chorobami, ale pokud se cítíte zdraví, a přesto vás dušnost trápí, měli byste s mít na pozoru. Tento příznak je běžný u mužů i žen a může být příznakem již šest měsíců před infarktem. Nikdy neberte problémy s dýcháním na lehkou váhu, vždy jsou známkou nějakých potíží.

Fotografie: Freepik

Začaly vám vypadávat vlasy

Možná se vám to nezná, ale vypadávání vlasů a srdeční infarkt spolu překvapivě souvisejí. Tento příznak se nejčastěji vyskytuje u mužů starších 50 let, ale může se objevit i u žen. Plešatost je spojena se zvýšenou hladinou hormonu kortizolu, který může způsobovat problémy.

Váš srdeční tep je nepravidelný

Přeskakování tepů a arytmie jsou často doprovázeny záchvaty paniky a úzkosti, zejména u žen. Je vždy náhlá a obvykle trvá 1-2 minuty: můžete cítit, jak vám buší srdce (arytmie neboli nepravidelný srdeční tep), nebo může srdce bít velmi rychle (tachykardie). Pokud příznaky přetrvávají, máte závratě nebo jste extrémně unavení, okamžitě vyhledejte lékaře.

Fotografie: Freepik

Příliš se potíte

Neobvyklé nebo nadměrné pocení může také včasně signalizovat blížící se srdeční infarkt. Nenadálý nával pocení se může objevit kdykoli během dne, bez ohledu na vaši fyzickou aktivitu nebo okolní teplotu. Tento příznak postihuje častěji ženy než muže.

Bolí vás na hrudi

Zcela nejzřetelnějším příznakem hrozícího infarktu je jednoznačně bolest na hrudi nebo u žen bolest v čelisti a méně často v pažích u obou pohlaví. Pokud se u vás náhlá bolest u srdce vyskytne, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, než bude pozdě.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]