Nejčastější příznaky, kterými tělo dává najevo, že je přepracované a nutně potřebuje odpočinek

Přimět tělo k dosažení plného potenciálu je skvělá věc, ale příliš agresivní práce a odpírání odpočinku, může být velmi nešťastné rozhodnutí. V dnešní době je čím dál častější, že jsou lidé přepracovaní. Ať už z nadměrného pracovního stresu, vztahového dramatu a těsných, vyčerpávajících termínů. Zkrátka práce a různé úkoly jsou prioritní, i když nám mnohdy tělo dává jasně najevo, že to už toho víc nezvládne.

To samozřejmě ovlivňuje náladu, celkovou pohodu a zdraví. Přinášíme vám signály, kterými vám vaše tělo dává jasně najevo, že už toho bylo tak akorát…

Vyšší klidová srdeční frekvence

Zvýšené stresové hormony pracují, protože maximalizují potenciál vašeho těla. Jedním ze způsobů, jak tak činí, je zvýšení srdeční frekvence (což umožňuje srdci pumpovat více krve do našich periferních tkání). Naše základní srdeční frekvence by se měla každý den měnit jen o něco málo. Pokud znáte svou klidovou srdeční frekvenci, můžete ji použít k rozpoznání, kdy je vaše tělo nadměrně zatěžováno.

Snížený fyzický výkon

Poznat, že nemáme dost páry (fyzické aktivity), zvládne asi každý. To není totéž, jako, když se vám něco nechce. Vy chcete, ale prostě to nejde. I tak vám tělo dává najevo, že už má dost.

Zmeškaná menstruace

Může se stát, že se menstruace opozdí, ale pokud víte, že jste to poslední dobou přeháněli s plněním úkolů nebo třeba i v tělocvičně, je zmeškaná menstruace jen potvrzením vašeho těla, že už nemůže a potřebuje nutně odpočinek a dobít baterie. Nepřehlížejte tyto signály, mohlo by být ještě i hůř.

Výkyvy nálad

I náladovost bez zjevné příčiny může být znakem přetíženého organismu. Úzkostné stavy, deprese, věčná únava, ospalost, slabost, podrážděnost a emoční výbuchy. Tím vším k vám promlouvá vaše tělo.

Špatný spánek

Možná už jste někdy zažili stav, že se cítíte velmi vyčerpaní, ale nemůžete spát. Přetažení lidé mohou totiž vykazovat poruchy ve spánkových vzorcích. Být vyčerpaný a ještě se nevyspat, to už je pořádně začarovaný kruh. Budete muset zvolnit a naordinovat si odpočinek, relaxaci. Dostavit se mohou i problémy s koncentrací – mozková mlha. Pomoci vám může poslech hudby, antistresové omalovánky, meditace, lehké cvičení, procházky přírodou a bylinky.

Další signály vašeho těla

  • Snížená imunita a náchylnost na časté nachlazení

  • Vypadávání vlasů

  • Nechuť k jídlu nebo naopak ataky žravosti a nutkavá chuť na sladké

  • Snížené libido

  • Problémy s trávením

  • Časté bolesti hlavy

  • Kolísání tělesné váhy

  • Různé bolesti a záněty

  • Svalový třes, záškuby, křeče