Nejčastější omyly v dietách – 1. Díl

Čím více informací o zdravém jídelníčku a hubnutí máme, tím složitější je rozeznat, čemu věnovat pozornost a čím se vůbec nezabývat. Jsou diety, které někomu fungují a druhému ne. Každý člověk je zkrátka jiný a platí na něj něco jiného. Nicméně pokud je řeč o zdravém stravování, nejde o dietu, ale změnu životního stylu.

Diety jsou určeny pouze na nějakou dobu, kdežto stravovat se zdravě by měl člověk neustále. Než se pustíte do nějaké diety na hubnutí, předem si to pořádně promyslete. Omyly se konají snadno. Většinou je návrat na původní stravovací režim jen pozvánkou pro jojo efekt. Přinášíme vám seznam nejčastějších omylů páchaných v době diet.

Nejčastější omyly

Nesmím jíst sacharidy

Sacharidy jsou obsaženy v celé škále potravin. Od ovoce, zeleniny, po oblíbené čokolády. Tudíž nejsou sacharidy, jako sacharidy. Lépe by tedy znělo – musím se vzdát sladkostí, protože jsou plné cukrů. Vzdát se úplně sacharidů by byla velká chyba. Lidské tělo je rovněž potřebuje. Jsou zdrojem energie, ale důležitou roli hrají také v trávení dalších živin. Když to řekneme jednoduše, existují dva druhy sacharidů. Jednoduché a složené.

Jednoduché se rychle uvolňují do krve a mají okamžitý účinek – dáte si čtvereček čokolády a je vám lépe. Dostavuje se energie. Ale pozor – působí jen krátce. Proto se může stát, že sníte celou tabulku a stejně jste unavení. Tento druh sacharidů se nachází v medu, ovoci a potravinách s obsahem cukru.

Naproti tomu složené sacharidy mají pomalejší nástup. Patří sem luštěniny, obiloviny, těstoviny, brambory, rýže, zelenina, cereálie a další. Právě tyto sacharidy by měly mít v jídelníčku zelenou – tedy přednost před těmi jednoduchými. Tudíž vystříhat se úplně sacharidům rozhodně NE.

Nesmím jíst ovoce

No, jak jsme si psali, ovoce patří do první skupiny sacharidů – do těch jednoduchých. Nicméně jsou plné vitamínů, minerálů, vlákniny. Ovoce tedy nevynechávejte, ale konzumujte v rozumné míře a pouze v dopoledních hodinách. Nejezte ovoce večer. Navíc existují druhy ovoce, které hubnutí podpoří. Patří sem například jahody, grapefruit, ananas, borůvky a další.

Nesmím jíst po sedmé hodině večer

Jíst spát hladový je špatně úplně stejně, jako jít spát s plným břichem. To, že nesmíte jíst po sedmé hodině večer je zažitá mylná představa. Samozřejmě, že nemůžete slupnout večer cokoliv a v jakémkoliv množství, ale hladovět není také správné. Když budete hladovět, vyzýváte tím tělo, aby si ukládalo na horší časy. Hlad se mimo jiné také rád převlékne za různé chutě. Pokud víte, že půjdete spát pozdě večer a nestihli jste večeři, klidně si dejte libové kuřecí maso, rybu, zeleninový salát s tuňákem, tvaroh apod. Zkrátka bílkoviny. Sacharidy v zelenině, kterou na večeři sníte, jsou jen zanedbatelné. Pokud nebudete večeři šidit, nebude vás přepadat touha vybílit lednici. Tudíž se i večer kvalitně najezte.

Obrázek: pixabay.com