Datle nejen skvěle chutnají, ale také vám umožní žít zdravěji a ve větší pohodě

Datle byly v našich končinách ještě donedávna poměrně výjimečnou surovinou, která se na české stoly dostávala jen jako exotická pochoutka. Dnes už jsou ale dostupné poměrně běžně, a proto by si je měli dopřávat všichni. Datle jsou přirozeně velmi sladké, a proto jsou ideální jako zdroj sacharidů i jako ochucovadlo pokrmů, do kterých by za jiných okolností musel přijít cukr.

Mají vysokou energetickou hodnotu a jsou skvělým zdrojem přírodní vlákniny. Kromě toto obsahují i celou řadu esenciálních minerálů, např. vápník, železo, fosfor, sodík, draslík, hořčík nebo zinek. V datlích najdete také thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu listovou, vitamin A a vitamin K. Je ale celá řada dalších důvodů, proč byste si měli datle dopřávat pravidelně. Mohou výrazně prospět vašemu zdraví a tomu, jak se cítíte.

Energie pro sportovce

Jak už jsme řekli, datle jsou vysoce energetické. To znamená, že představují ideální palivo pro ty, kteří žijí svůj život aktivně, tedy hlavně pro sportovce, ale i pro ty, kteří pracují fyzicky a mají vysoké denní výdeje energie.

Navíc v datlích najdeme speciální typ rozpustné vlákniny, která umožňuje energii uvolňovat postupně a využívat po delší dobu. Minerální složení datlí zase zabraňuje křečím, kontroluje tepovou frekvenci a pomáhá optimalizovat funkce metabolismu.

Antioxidanty proti řadě chorob

Důvodem vzniku celé řady dnešních chorob je především to, že je naše tělo až příliš zatíženo různými toxickými látkami, se kterými se nedokáže účinně vypořádat. Právě proti tomu může pomoci pravidelná konzumace datlí.

Obsahují celou škálu důležitých antioxidantů, které tělu pomáhají zbavovat se škodlivin, likvidovat volné radikály a nastavit v těle opět ideální rovnováhu.
Posila pro mozek a kognitivní funkce

Toto ovoce by rozhodně nemělo uniknout studentům. Může jim totiž hodně pomoci zvládat zátěž školních úkolů a lépe se učit. Tyto lahodné plody totiž obsahují velké množství vitaminů skupiny B, které přispívají k duševní pohodě. Vysoký obsah kyseliny pantotenové zase podporuje soustředění a stimuluje mozkové funkce. Pomáhá také redukovat stres, který při studiu přirozeně vzniká a revitalizuje tělo a mysl, aby se učivo snáze a rychleji v hlavě usadilo.

Konec potížím s trávením

Potraviny bohaté na vlákninu jsou nezbytné pro prevenci zácpy i nejrůznějších zažívacích obtíží, to asi tušíme všichni. Přesto se nám často nedaří dostávat do sebe nutné množství vlákniny a častokrát si pak stěžujeme na nepříjemné následky. Při konzumaci datlí se ale můžete spolehnout, že budete mít vlákniny vždy dostatek.

Vláknina navíc příznivě působí i v prevenci rakoviny tlustého střeva, redukci cholesterolu, normalizaci krevního tlaku nebo detoxikaci organismu. Stačí si dopřát přibližně 3-5 kusů datlí denně a všechny výše zmíněné benefity se pro vás stanou realitou.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]