Na řadu zdravých potravin lidé zapomínají a přitom jsou velmi známé

Když se řekne zdravé potraviny, řada lidí si představí různé exotické plodiny s astronomickou cenou. Jaká je realita? Zcela opačná. Mnohdy ty skutečně zdravé potraviny dlouhodobě přehlížíme a zapomínáme na to, že je máme všude kolem sebe. O jaké se jedná a co je vhodné do našich jídelníčků zařadit?

Meruňky

V našich končinách známé, ale opomíjené ovoce. Dají se jíst syrové, dají se nakládat, i se z nich dělají marmelády. Málokdo ale ví, že jsou skvělým bojovníkem proti volným radikálům a pomáhají čistit náš organismus.

Avokádo

Už dávno se nejedná o exotickou plodinu, jelikož avokádo není problém sehnat v jakémkoliv obchodě. A proč patří mezi zdravé potraviny? Hlavně díky nenasyceným tukům, které dokážou snižovat hladinu cholesterolu.

Maliny

Tato pochoutka také patří mezi zdravé potraviny. Jak jsou malé, tak jsou silné. Jsou velmi dobrým zdrojem vitamínu C a kromě jiného dokážou být také dobrou prevencí rakoviny. Nejlepší jsou čerstvé, z vlastní zahrádky.

Mango

Ani to už dávno není exotika, protože se k nám bez problému dováží. Kdo chce zvýšit příjem vitamínu C, neměl by na mango rozhodně zapomínat. Kromě posílení imunitního systému umí také velmi účinné předcházet artritidě.

Rajčata

Ano, tato úplně obyčejná zelenina také patří mezi unikátní zdravé potraviny. Co vše umí? Prospívá močovému měchýři, dokáže snižovat stav výskytu rakoviny tlustého střeva, působí také jako antioxidant a umí prospívat i kráse pleti.

Rozinky

Populární sušené ovoce, které zná každý. Proč je pravidelně zařazovat do stravy? Jelikož jsou bohaté na železo a tak dokážou pomáhat jak v případě chudokrevnosti, tak i v případě potřeby přenášet kyslík z krve do tkání.

Citron

Stejně jako celá řada jiných citrusů, tak i citron je velmi bohatý na obsah vitamínu C. Ten pomáhá při boji proti nachlazení, dokáže posilovat imunitu a dále je také velmi silným antioxidantem. Na tento klad se často zapomíná.

Cibule

Obyčejná přísada do většiny jídel. I když stojí pár korun, má více pozitiv, než tušíme. Hodí se nejenom při nachlazení. Podle vědců dokáže dlouhodobá konzumace cibule zajistit to, že se sníží riziko výskytu rakoviny.

Pšeničné klíčky

Velmi opomíjený základ jídelníčku, který však umí mnoho unikátních věcí. Jsou dobrým zdrojem hořčíku, stejně jako jsou dobrým zdrojem vitamínu E. Dále bychom neměli zapomínat také na to, že umí předcházet svalovým křečím.

Čočka

Na luštěniny obecně se často zapomíná. Přitom také patří mezi zdravé potraviny, na které je vhodné se při konzumaci zaměřit. Zaujmou proti rakovinotvornými látkami, obsahem bílkovin a díky sacharidům nám i dodají energii.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos