Neobyčejně obyčejný banán patří mezi nejzdravější ovoce s řadou zdravotních benefitů

V obchodě banány díky jejich neobvyklému tvaru a jasné žluté barvě bez problémů poznají i děti a my jim je často kupujeme. Jako většina exotického ovoce rostou banány ve slupce, která je jakýmsi hygienickým obalem, který je chrání před nečistotami i parazity. Věděli jste ale, že banány jsou také jedním z nejzdravějších plodů, které můžeme na zemi najít?

Velké množství vitamínů i minerálů

V banánech se ukrývá velké množství různých zdraví prospěšných látek. Vynikají především vysokým obsahem vitaminu B6, ale obsahují také vitamin C, B1, B2, E či kyselinu listovou. Kromě vitaminů obsahují také minerální látky, zejména hořčík, draslík a železo. Z hlediska draslíku jsou banány mezi ovocem po avokádu a datlích třetím nejlepším zdrojem tohoto minerálu. Další cenou látkou, kterou v banánech nalezneme ve vysokém množství, je vláknina.

Pro zdravé srdce, cévy, mozek i ledviny

Díky svému jedinečnému složení je konzumace banánů doporučována lidem, kteří trpí chorobami srdce či poruchami oběhové soustavy. Odborné studie uvádějí, že strava bohatá na draslík a zároveň chudá na sodík má preventivní účinky z hlediska vysokého tlaku, srdeční arytmie, mrtvice i rakoviny.

Vitaminy skupiny B společně s hořčíkem zase zpomalují arteriosklerózu a chrání před infarktem. Dalším pozitivem banánů je, že pomáhají neutralizovat a odstraňovat nadbytečnou kyselinu močovou z krve, a chrání nás tak před vznikem dny či dnové artritidy.

V neposlední řadě banány chrání naše ledviny, protože podporují vstřebávání vápníku v našem těle, čímž zabraňují vzniku ledvinových kamenů.

Pro správnou činnost střev, štíhlou linii i proti depresím

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny banány napomáhají správné funkci střev a účinně pomáhají i při střevních problémech a průjmech. Vhodné jsou ale i pro lidí trpící celiakií.

Díky obsahu pouze přírodních cukrů jsou banány také vhodným ovocem pro diabetiky, na rozdíl od rafinovaných cukrů totiž nezpůsobují prudký nárůst glukózy v krvi. Navíc banány samy o sobě neobsahují téměř žádné tuky, naopak dokáží povzbudit naše tělo, aby začalo spalovat své vlastní tukové zásoby, proto se doporučují také při nejrůznějších dietách.

Pozitivní vliv na lidský organismus, konkrétně na naši nervovou soustavu, má i tryptofan. Ten se v našem organismus mění na serotonin, který pozitivně ovlivňuje naši náladu.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]