Zdravé stravování snadno. Základem je správné nahrazení nevhodných surovin

Také si marně lámete hlavu, jak si dopřát to, co máte rádi, ale zároveň dodržovat zásady které stanoví zdravé stravování, pokud jde o suroviny? Zdá se to skoro jako nemožný úkol, ale není to tak. Díky chytrým změnám v jídelníčku můžete ušetřit hromadu kalorií a jíst stále tak, aby vám to dělalo radost a chutnalo vám.

Místo chipsů vsaďte na popcorn

To není zas tak špatná výměna, že? Všichni víme, že smažené brambůrky rozhodně nepatří do zdravého jídelníčku. Popcorn z mikrovlnky také ne, ale pokud si dáte práci připravit si jej doma pěkně po staru a budete šetřit s tukem i se solí, pak si můžete vykouzlit chutnou svačinku k televizi, kterou navíc můžete jíst zcela bez výčitek.

Místo majonézy si dejte hořčici

Jistě, není to to samé, ale myslíme, že je to docela fér výměna. Bohužel se musíme smířit s tím, že majonéza zdravá není a ani nikdy nebude. Obsahuje hodně tuku a může být potenciálně nebezpečná i kvůli obsahu syrových vajec. Zato hořčice je výrazně méně kalorická, ale k masu se hodí určitě stejně dobře.

Fotografie: Freepik

Místo bílé rýže ochutnejte hnědou

Také kupujete obyčejnou bílou rýži ve varných sáčcích? Pozor na to – z této rýže byly odstraněny v podstatě všechny nutričně hodnotné látky a nyní je to jen prázdný zdroj sacharidů.

To, co je na rýži skutečně zdravé, je právě její hnědý obal. Kupujte proto ideálně rýži hnědou, tedy tzv. natural. Pak dostanete skutečně všechny živiny a pochutnáte si úplně stejně.

Místo bílé mouky zvolte celozrnnou

Když už chcete péct nějaký dezert, vyhněte se použití obyčejné bílé mouky. Nemá žádné hodnotné živiny. Zato ta celozrnná je stejně chutná, ale dodá vám i vlákninu a další minerály a vitamíny. Na konzistenci i chuti dezertu to většinou nepoznáte.

Místo bramborové kaše si dopřejte květákovou

Co takhle zkusit uvařit květák doměkka a rozmixovat jej stejně jako to děláte s bramborou kaší? Dochuťte ho trochou másla nebo smetany, přidejte sůl a garantujeme, že se budete olizovat až za ušima.

Fotografie: Pixabay

Úvodní Fotografie: Depositphotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]