Všechny nejsou špatné, existují i zdravé tuky. Najdete je v těchto potravinách

Řada lidí myslí, že existují jenom ty špatné. Opak je pravdou, jsou i takzvané zdravé tuky, kterých je třeba mít co nejvíce. Získat je lze celkem jednoduše, jelikož jsou přirozenou součástí správné stravy. Jaká to je, na to se podíváme společně. Stačí ji zařadit do jídelníčku a budete zírat, co zdravý tuk dokáže.

Proč jíst zdravé tuky?

Jedná se o takzvané nasycené tuky, nebo tuky obsahující nasycené mastné kyseliny. Jejich unikátními vlastnostmi je třeba to, že umí snižovat špatný cholesterol, stejně jako dokážou podporovat zdraví, ale i krásu člověka. A kde je vzít? Podívejte se, co je skvělým zdrojem.

Avokádo

Populární exotická plodina, kterou už běžně koupíte také u nás. Jíst ho můžete samotné, hodí se také do sushi, stejně jako je základní plodinou pro přípravu guacamole. Také je avokádo skvělým zdrojem vlákniny a draslíku.

Kvalitní čokoláda

Že je čokoláda špatná? Rozhodně ne. Stačí jenom jíst tu kvalitní, s velkým podílem kakaových bobů. Ta je pro vaše zdraví velmi prospěšná, pokud jí nutně nebudete jíst kila denně.

Tučné ryby

Zdravé tuky najdete také v takzvaných tučných rybách. Mezi nejdoporučovanější trojici zde patří losos, dále také tuňák a samozřejmě i makrela. Dopřávejte si je minimálně dvakrát do týdne. Ryby jsou navíc bohaté také na bílkoviny a řadu dalších látek, bez kterých se tělo neobejde.

Ořechy

I ty obsahují zdravé tuky v poměrně vysoké míře. Mezi nejlepší volbu patří mandle, vlašské ořechy, nebo ořechy makadamové. Hodí se jako součást každodenního jídelníčku, třeba ráno k snídani. Ořechy dále obsahují vitamín E, stejně jako hořčík, ale i bílkoviny. I to z nich dělá správnou volbu.

Rostlinné oleje

Nejenom extra panenský olivový olej, ale také oleje kokosové a mnohé další se řadí mezi zdravé tuky. Doporučujeme je využívat hlavně ve studené kuchyni, nebo třeba na ochucení těstovin, či zmíněných ryb. Kromě zdravého tuku nelze zapomínat na obsah vitamínů E a K, nebo také na řadu prospěšných antioxidantů.Řekněte ostatním, co si myslíte