První projevy nebezpečně nízké hladiny hořčíku v těle. Přehlížet je není vůbec dobrý nápad

Fotografie: Depositphotos

Hořčík je potřebný k regulaci více než 300 různých reakcí v těle, včetně stavby kostí a nervové regulace. Průzkumy ale bohužel ukázaly, že mnoho lidí má vážný nedostatek tohoto minerálu.

Neustálá únava, svalové křeče a záškuby očních víček – s tím, jak nedostatek hořčíku ovlivňuje organismus, se pravděpodobně setkal každý. Zajímavé je, že je velmi snadné vyplavit hořčík z těla, což se může bolestivě projevit zneužíváním některých produktů s močopudným účinkem. Jaké jsou první příznaky nedostatku hořčíku a proč bychom neměli podceňovat signály vysílané tělem? Více prozradila lékařka Avi Varma.

Příznaky nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je velmi častým zdravotním problémem. Problémy s normální hladinou hořčíku v těle mají především lidé s chronickými onemocněními, cukrovkou nebo nadměrnou konzumací alkoholu. V některých případech může být nedostatek hořčíku podceňován, protože příznaky se obvykle objeví až ve chvíli, kdy je jeho hladina velmi nízká a účinky velmi nepříjemné.

Pokud u sebe pozorujete první příznaky nedostatku hořčíku, neotálejte a nechte si udělat potřebná vyšetření. Neléčený nedostatek může vést k vážným zdravotním následkům.

Bolesti hlavy

Přetrvávající bolest hlavy bez jakéhokoli onemocnění může být příznakem nedostatku hořčíku. Bolesti hlavy spojené s nízkou hladinou hořčíku často vedou k pulzujícím bolestem hlavy, které způsobují citlivost na světlo a zvuk.

Svalové křeče

Záškuby, třes a svalové křeče jsou nejzřetelnějšími příznaky nedostatku hořčíku. Podle odborníků k tomu dochází v důsledku zvýšeného průtoku vápníku nervovými buňkami, který nadměrně stimuluje svalové nervy. Když nás začnou chytat křeče, většina z nás rychle sáhne po doplňcích stravy s hořčíkem. Bylo však prokázáno, že doplňky hořčíku nejsou účinnou léčbou u starších lidí.

Fotografie: Depositphotos

Oslabení kostí

Osteoporóza je onemocnění postihující především ženy. Vyznačuje se sníženou hustotou kostí nebo tzv. slabými kostmi, a tedy zvýšeným rizikem zlomenin. K riziku vzniku osteoporózy přispívá mnoho faktorů, mezi něž patří stárnutí a strava s nízkým obsahem vitamínů D a K. Nedostatek hořčíku je také jedním z faktorů vzniku osteoporózy.

Nevyrovnaná hladina cukru v krvi

Nedostatek hořčíku způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi a zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Někteří lidé s cukrovkou dokonce zjistili, že užívání doplňků hořčíku může pomoci kontrolovat prudké zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Vysoký krevní tlak

Nedostatek hořčíku může zvyšovat krevní tlak a být faktorem srdečních onemocnění a hypertenze.

Poruchy duševního zdraví

Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku jsou duševní stavy a poruchy. Jednou z nejčastějších komplikací nedostatku hořčíku je apatie. Vyznačuje se duševní otupělostí nebo nedostatkem emocí. Trvalé snížení hladiny hořčíku v těle může vést až k deliriu a kómatu. Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku deprese a podporuje úzkost. U některých lidí může také způsobovat nervové dysfunkce a podporovat duševní choroby.

Únava a svalová slabost

Pokud máte tyto příznaky již delší dobu a únava přetrvává, může se jednat o příznak zdravotních problémů. Samotná únava však k diagnóze nedostatku hořčíku nestačí. Je nutné vyloučit jiné příčiny a provést laboratorní testy. Charakteristickým doprovodným příznakem může být svalová slabost, často způsobená tzv. myastenií gravis. Podle odborníků je slabost způsobena ztrátou draslíku ve svalových buňkách v důsledku nedostatku hořčíku a nerovnováhy minerálů v těle.

V čem najdete hořčík?

Naštěstí je velmi snadné najít způsoby, jak hořčík přirozeně zařadit do svého jídelníčku, protože mnoho potravin je na tuto základní živinu bohatých. Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří: čočka, fazole, mandle, tofu, kešu oříšky, banány, avokádo, ovesné vločky, kakaový prášek, tmavá listová zelenina, dýňová semínka či vlašské ořechy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]