Mnohými milovaná i nenáviděná řepa patří mezi nejzdravější druhy zeleniny. Její zdravotní přínosy bohužel moc lidí nezná

Fotografe: Freepik

Řepa je neuvěřitelně zdravá zelenina, kterou byste z jídelníčku rozhodně neměli vynechávat. Snižuje krevní tlak, čistí tělo od toxinů a pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramů. Dá se konzumovat v mnoha úpravách.

Pokud je pro vás řepa jako taková chuťově nepřijatelná, můžete ji vyzkoušet v podobě džusu. Šťáva z řepy má velké množství prospěšných látek a vitamínů. Bylo zjištěno, že řepa dokáže snížit krevní tlak, stačí denně vypít jednu sklenici šťávy. Navíc budou díky ní pružnější cévy, takže významně potlačuje vývoj aterosklerózy. Syrová řepa je přitom účinnější než vařená, obě varianty ale mají prokazatelné účinky.

Fotografe: Freepik

Koncentrovaná forma může dráždit trávicí systém

Mimo to obsahuje spoustu dusičnanů, které se mění na oxid dusnatý a rozšiřuje cévy a zlepšuje přísun kyslíku do orgánů i krevní oběh. Pozor by si měly dát pouze osoby s chronickým onemocněním trávicího systému. Řepná šťáva má totiž poměrně dráždivý účinek. V čisté a koncentrované formě se tento účinek zhoršuje, proto se v případě problémů s trávicím systémem doporučuje konzumovat spíše šťávu z vařené zeleniny.

Chrání před demencí

Řepa má mírné projímavé účinky. Její konzumace se tedy doporučuje v případě zácpy. Zvyšuje vytrvalost, protože lidé méně trpí nedostatkem kyslíku v orgánech. Zároveň tím, že zlepšuje krevní oběh a přívod krve do mozku, do jisté míry chrání před stařeckou demencí. Řepa je také zdrojem antioxidantů zvaných betain a betanin, které jsou schopné neutralizovat škodlivé volné radikály, které způsobují různá onemocnění a urychlují stárnutí.

Fotografe: Freepik

Tato zelenina funguje i jako prevence rakoviny a zároveň slouží jako podpůrný lék při jejím překonávání. Je to dáno jejími detoxikačními vlastnostmi. Podporuje vylučování toxinů z těla, především z mozku a střev. Navíc v ní najdeme hned několik minerálů a vitamínů, které mají na starost posílení našich kostí a tvorbu chrupavek. Má zásadní vliv na vstřebávání vápníku do kostí.

Řepa i na krásu

Kromě toho je řepa prospěšná i kráse. Jak už bylo zmíněno, zpomaluje stárnutí, ale obsahuje také minerály zodpovědné za správné vyživování vlasových kořínků a pokožky hlavy. Díky antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem zbavuje kůži odumřelých buněk a podporuje její regeneraci. V ideálním případě kombinace těchto účinků vede ke zbavení se lupů ve vlasech nebo alespoň k jejich částečné eliminaci.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]