Posilte zdraví štítné žlázy jednoduchou úpravou jídelníčku

Funkční štítná žláza je pro lidské zdraví a komfort velmi důležitá. Možná byste ji mohli občas potěšit a dopřát jí fazole, ořechy, mořské řasy a další potraviny, které ji prospějí.

Štítná žláza ovlivňuje nespočet pochodů v těle. Ovlivňuje výkonnost/činnost nervů, srdeční frekvenci, dýchání, metabolické procesy. Nefunguje-li jak má, může to znamenat problémy s pamětí, váhové výkyvy, extrémní únavu, poruchy trávení, padání vlasů a dokonce i deprese a mnoho dalšího.

Problémy se štítnou žlázou mohou být sice genetického původu, ale mnoho problémů způsobuje i nevhodný životní styl a strava chudá na důležité živiny. Existují potraviny, které štítné žláze vyloženě svědčí. Právě na tyto poklady se dnes zaměříme.

Brazilské ořechy

Nebo také para ořechy – mají nasládlou krémovou chuť. Patří k bohatým zdrojům selenu, který je spojován s nižším rizikem onemocnění štítné žlázy. Mimo to para ořechy jsou výtečné i pro podporu růstu svalů, zdraví pokožky, podporu imunity a zdravý kardiovaskulární systém.

Mořské řasy

Jsou bohatým zdrojem minerálů. Čistí organismus a látky v nich obsažené prospívají cévám, mají totiž schopnost rozpouštět tuky. Dále díky mořským řasám posílíte paměť, uklidníte pocuchané nervy a doplníte minerály. Důležitý je zejména jód, minerál, který je naprosto zásadní pro provoz štítné žlázy.

Fotografie: Pixabay

Fazole

Fazolím se spousta lidí vyhýbá, neboť nemají nejlepší pověst. Fazole jsou však balzámem pro lidské tělo. Stimulují tvorbu červených krvinek, rozpouští ledvinové kameny, normalizují krevní tlak, jsou zdrojem rostlinných bílkovin, snižují riziko rakoviny tlustého střeva a krotí hyperaktivitu štítné žlázy.

Zdroje pro podporu štítné žlázy

  • Jód – mořské řasy, jedlá sůl, vejce, mléko…

  • Tyrosin – ryby, hovězí maso, banány, avokádo, mléčné výrobky, dýňová semínka…

  • Selen – vejce, ryby, hovězí maso, para ořechy, mořské řasy…

  • Zinek – vejce, maso, obiloviny, ořechy a semena

Zvýšená vs. snížená funkce štítné žlázy

  • Zvýšená funkce štítné žlázy – vitaminy skupiny B, ořechy, semena, hnědá rýže, celozrnné potraviny, ryby

  • Snížená funkce štítné žlázy – potraviny bohaté na zinek a jód

Nemocná štítná žláza může mít různé projevy. Spousta lidí si jich nevšimne včas. Při tom včasné odhalení problému je klíčové, pokud máte tedy podezření, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Úvodní Fotografie: Freepik