Cukrovka vás nemusí omezovat. Volte správné potraviny, které vám prospějí

Cukrovka je mimořádně zákeřná nemoc. Přichází často velmi plíživě a nenápadně, ale poté udeří s plnou silou a obrátí vám život vzhůru nohama. Trpíte-li cukrovkou, čeká na vás celá řada omezení, kterými se musíte řídit. Najednou jsou pro vás některé potraviny zcela zapovězené, pravidelně si musíte hlídat hladinu krevního cukru, musíte brát léky apod. Kdo na to není zvyklý, toho to může velmi nepříjemně zaskočit.

Je jasné, že pro léčbu cukrovky je nejdůležitější, aby vás měl pod dohledem lékař a vy jste brali vhodné léky. Zároveň je ale řada věcí, které můžete udělat vy sami nezávisle na vašem lékaři a doporučeních, které vám dává. Určitě je dobré zamyslet se nad svým životním stylem, přehodnotit některé nezdravé aktivity a naučit se v prvé řadě myslet na své zdraví. K tomu všemu vám navíc může pomoci konzumace vhodných potravin, které dokážou snižovat hladinu krevního cukru. Které to jsou?

Celozrnné pečivo

Pokud jste cukrovkář, možná máte většinu pečiva zakázanou, jelikož právě pečivo je velkým zdrojem sacharidů, které rychle zvedají hladinu krevního cukru. To však neplatí pro celozrnné výrobky. Ty naopak obsahují velmi prospěšné sacharidy a vlákninu, které podporují dobré trávení i vhodné využívání cukrů přijatých ve stravě.

Většina ovoce, zejména borůvky, citrusy a jablka

Borůvky jsou zvlášť bohaté na látky, které chrání imunitní systém a buňky před volnými radikály. Mají také vysoký obsah vitaminu C, třísloviny taninu, antokyanů, železa a dalších prospěšných látek. Snižují hladinu krevního cukru podobně jako čaj z borůvkového listí.

Citrusy rozšiřují a čistí cévy a mají protizánětlivé účinky. Pomáhají snižovat chuť k jídlu a udržují krevní cukr na uzdě. Jablka obsahují vitamin C, draslík, lehce stravitelné sacharidy a látky, jako je pektin. Ten podporuje trávení a dokáže snižovat i hladinu krevního cukru. Jablka se doporučuje konzumovat i pečené nebo vařené se skořicí nebo hřebíčkem.

Luštěniny

Spolehlivým pomocníkem v boji proti cukrovce jsou také luštěniny, zejména pak fazole, hrách a čočka. Obsahují značné množství železa, vápníku, draslíku a dalších vitamínů skupiny B. Mají vysoký obsah vlákniny, díky čemuž povzbuzují střevní činnost, upravují trávení a pomáhají zpracování cukru přijatého v potravě.

Ovesné vločky

Pokud si na snídani rádi dopřáváte ovesnou kaši, rozhodně v tom pokračujte, i pro cukrovkáře je velmi vhodná. Právě oves obsahuje látky, které podporují činnost inzulínu a jeho správnou reakci na přijatý cukr. Zejména pro ty, kteří trpí cukrovkou 2. typu, je oves nenahraditelným pomocníkem k udržení zdravého životního stylu.

Většina ořechů

Ořechy jsou skvělým zdrojem energie, jelikož dokážou dodat tělu potřebné tuky, ale zároveň obsahují i jiné prospěšné látky. Ořechy jsou skvělou potravinou i pro cukrovkáře, neboť neobsahují téměř žádný cukr a podporují vyvážené trávení i využívání energie.

Fotografie: Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte