Příznaky, kterými tělo upozorňuje na nedostatek kyslíku v krvi

O dýchání zaručeně vůbec neuvažujete. Je to automatický proces, který přináší našemu tělu nezbytný kyslík. Dýchat musíme a kyslík se také musí dostávat nejen do plic, ale i do krve, aby okysličoval buňky v našem těle. U některých lidí se ovšem může objevit onemocnění zvané hypoxémie. To je stav, kdy krev neobsahuje dostatek kyslíku. To je pro organismus závažný problém.

Tato nemoc způsobuje celou řadu zdravotních problémů a musíte ji samozřejmě začít okamžitě řešit, stejně jako jiné nemoci. Objevit se přitom může ve dvou variantách, a to akutní nebo chronická. Nízká hladina kyslíku v krvi působí problémy, které můžete snadno zpozorovat i vy a navštívit včas svého lékaře. A právě na tyto příznaky se nyní podíváme. Jedná se o:

  • slabost, závratě a bolesti hlavy,
  • dušnost,
  • únava,
  • srdeční poruchy.

Slabost, závratě a bolesti hlavy

Mozek na nízkou hladinu kyslíku reaguje jako první a pociťuje ji nejvíce. Jistě víte, že když jste dlouho zavření v uzavřené místnosti, po nějaké době se začnete cítit unavení a rozbolí vás hlava. To je právě tím, že mozek potřebuje neustále kyslík, aby mohl fungovat na plné obrátky. Budete-li trpět hypoxémií, všimnete si podobných stavů každý den.

Pokud budou trvat pravidelně delší dobu, zajděte si k lékaři. Může to být jen zablokovanou krční páteří, ale v každém případě v takovém stavu nemůžete fungovat. Všimnout si na sobě můžete také zmatku bez příčiny nebo slabých záchvatů paniky. Pokud je to vše ještě doplněno špatnou koordinací těla, máte zaručeně nízkou hladinu kyslíku v organismu.

Dušnost a únava

S dušností se většinou setkávají astmatici. Pokud jste ale nikdy takové příznaky a potíže s dýcháním neměli, měli byste to nechat prověřit. Možná zjistíte, že se vám vrátilo astma z dětství, anebo máte málo kyslíku v krvi. Ať už si na sobě všimnete jakéhokoli z těchto příznaků, měli byste kontaktovat svého lékaře. Všechny mají více příčin, ale každou z nich byste měli prověřit a vyřešit.

Chronická únava je také jedním z příznaků hypoxémie. Druhů únavy je celá řada, ale v tomto případě se jedná o chronickou, stejně jako v případě závratí a bolestí hlavy. Pokud vaše tělo nemá dostatek kyslíku a správně ho nemění, budete neustále unavení. Nepomůže káva, energetické nápoje, ani dlouhý spánek.

Zvýšený tlukot srdce

Málo kyslíku vede k vyšší úzkosti. A ta zase vede k rychlejšímu tlukotu srdce. To znamená, že se sval pohybuje příliš rychle na to, aby správně přenášel kyslík do celého těla. Pokud jste nikdy předtím neměli potíže se srdcem, ani podobné stavy, ihned kontaktujte svého obvodního lékaře. Léčba probíhá pomocí kyslíkové masky, která vede kyslík skrz celé tělo. V první řadě ale musíte podstoupit řadu vyšetření a testů, které potvrdí vaši diagnózu. Až poté můžete být uzdraveni.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]