Nedostatek čerstvého ovoce může nahradit jeho alternativa

Jaro se sice už začíná probouzet, ale léto a podzim, kdy se sklízí čerstvé ovoce, je ještě v nedohlednu. A tak přijde vhod sušené ovoce. Pokud už si nyní stýskáte po náloži vitamínů a minerálů, nemusíte. Čerstvé ovoce lze velice dobře nahradit i tím sušeným. Tělu velmi prospívá a ani chuťové buňky nepřijdou zkrátka.

Sušení je totiž nejzdravější způsob, jak si ovoce uchovat i s jeho chuťovými a zdravotními benefity. Šetrné sušení vede k zachování maxima vitamínů, minerálních látek i dalších živin. Jistě už nezachováte šťavnatost ovoce, ale váš mlsný jazýček bude určitě spokojen. Historicky se sušené ovoce konzumovalo právě hlavně přes zimu, kdy nebyly čerstvé plody k dostání a lidem chyběly vitamíny, ale i něco sladkého, čím by si chladné počasí zpříjemnili.

I dnes, když už jsou supermarkety plné čerstvého ovoce, má to sušené své místo. Hodí se jako svačinka, doplněk ke snídani nebo prostě kdykoliv, když vás honí mlsná. Ovoce skladujte v suchu, tmě a chladu, aby vám vydrželo opravdu dlouho.

Sušené švestky

Švestky se od pradávna používaly k harmonizaci trávení. Jsou výborné chuťově, a pokud si jich zamícháte pár do ranního jogurtu, máte zaručeno i to, že vás nebude trápit zácpa ani nadýmání. K tomu navíc švestky chrání srdce a normalizují srdeční frekvenci. Jsou plné antioxidantů a takto zjara vám mohou pomoci detoxikovat váš organismus a nastartovat svůj metabolismus. Obsahují hodně vlákniny a železa, což je předurčuje jako bojovníky proti chudokrevnosti.

Rozinky

Nebývají zrovna oblíbené, ale pokud vám nevadí, máte skvělého pomocníka v boji proti nemocím krve a krevního systému. Podobně jako švestky mají spoustu železa, navíc jsou silně antioxidační potravinou, která pomáhá udržovat krevní oběh v té nejlepší formě. Obsahují sice hodně cukru, ale ani při dietě se jich bát nemusíte – cukr se totiž do těla uvolňuje postupně a dodává vám energii během celého dne. Obsahují také vitamíny ze skupiny B, A a E.

Jablečné křížaly

Křížaly jsou pro mnoho z nás vzpomínkou na dětství. Dobře ale udělají především těm, kdo trpí na vysoký krevní tlak a slabé srdce. Sušená jablka totiž dokáží krevní tlak snížit a upravují i cholesterol. Obsahují také rozpustnou vlákninu pektin, která působí jako prebiotikum a upravuje metabolismus tuků. Křížaly tedy skvěle vysmýčí střeva a pomohou vám cítit se lépe. Podporují i přirozené obranné reakce imunitního systému.

Sušené meruňky

Bývají snad vůbec nejoblíbenějším sušeným ovocem. Jsou bohaté chutí a velmi šťavnaté. Žádné jiné ovoce navíc neobsahuje tak vysoké množství betakarotenu a hořčíku. Ve vašem jídelníčku by rozhodně neměly chybět bez ohledu na roční období. Jsou ideálním zdrojem energie a obsahují kalium, které je nesmírně důležité pro regulaci obsahu vody v těle. Pomohou vám také při překyselení organismu.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]