Tipy na sladké leč zdravé Mikulášské pamlsky

Mikuláš se nezadržitelně blíží a rodiče již pomalu přemýšlí, co vše do balíčku svým ratolestem připravit. Všechny děti rády mlsají (a nejen děti i dospělí si rádi pochutnají), ale všichni víme, jak je to s kupovanými sladkostmi. Tu a tam si koupit perník či sušenku ani tak nevadí, ale na Mikuláše jde o kvanta dobrůtek.

Ty kupované nejenže jsou plné cukru, ale i umělých barviv, dochucovadel, aromat a dalších chemických přísad. Připravte tedy dětem dobroty, které nejenže budou chutnat a potěší nejeden mlsný jazýček, ale i budou mnohem zdravější. Navíc není nad dobroty, které maminka či babička připraví s láskou.

Čokoládové bonbóny s překvapením

Výroba je velmi snadná a navíc jde o skutečně originální dobrůtku, kterou můžete vyrábět nejen na Mikuláše, ale klidně i svátky a narozeniny. Potřebovat budete pouze kvalitní hořkou čokoládu, kokosový olej a pro ty, kdož jsou vyloženě na sladké ještě trochu medu na přislazení. Dále pak budete potřebovat buď oříšky nebo sušené ovoce. V případě malých dětí je lepší ovoce, aby jim oříšek nezaskočil.

Hořkou čokoládu roztopte v rendlíku ve vodní lázni a přidejte kokosový olej a případně med na doslazení. Tekutou hmotu pak lijte do zásobníku na led. K dostání jsou dnes i různé formičky ve tvaru zvířátek, květinek či srdíček. Nelijte úplně do plna, nechte místo pro oříšek nebo ovoce a teprve pak zalijte zbytkem čokolády. Dejte do lednice ztuhnout. Pak už stačí jen vyrobit stylové papírové nebo celofánové pytlíčky/kornouty a bonbóny vyloupnout z formičky a přemístit. Zavažte na mašličku a zdravější verzi bonbónů máte na světe. Navíc i různých tvarů s překvapením uvnitř.

Domácí sušenky

Sušenky přímo od maminky nebo babičky určitě potěší. Když použijete kokosovou mouku, špaldu či jinou zdravou alternativu (případně i bezlepkovou mouku) a namísto cukru rozmačkaný banán nebo datle, nemůžete šlápnout vedle. Receptů na zdravé sušenky najdete na internetu spousty. Opět si lze vyhrát s tvary a cukrářskými razítky.

Čerstvé i sušené ovoce

Ovoce by určitě nemělo chybět a je základ Mikulášského balíčku. Mimo čerstvého můžete udělat kornouty se sušeným ovocem. Děti zbožňují spíš sladší verze, takže se hodí sušený banán, papája, ananas, ale i meruňky, jablíčka či dokonce sušené jahůdky.

Drobná hračka

Kdo tvrdí, že v balíčku musí být jen samé jídlo v podobě sladkostí? Myslíme si, že drobná hračka vůbec nic nepokazí a vykouzlí dítěti úsměv na tváři, a o to jde přece především.

Brambora a uhlí

No pokud byly děti hodné, tento bod určitě vynechejte. V opačném případě je nejvyšší čas jim krapet připomenout, že mají v chování i nějaké mezery.

Další náměty co do Mikulášského balíčku

  • Doma vyrobená lízátka

  • Oříšky neochucené

  • Oříšky v medovém kabátku

  • Oříšky a ovoce v čokoládě – bio výrobky

  • Vitamínové doplňky

  • Domácí želatinové bonbóny

  • Domácí cereální tyčinky

  • Kandované ovoce

  • Domácí kuličky (různé příchutě – čokoláda, skořice, vanilka)

Obrázek: pixabay.com